Болниците ни като „дядовата ръкавичка”, 247 са хоспитализираните пациенти
Две бременни жени, чужденци, деца и млади хора са настанени за лечение в региона
ОГРОМЕН Е НАТИСКЪТ КЪМ БОЛНИЦИТЕ В ОБЛАСТТА ЗА ПРИЕМАНЕ НА ИНФЕКТИРАНИ ПАЦИЕНТИ С КОРОНАВИРУС. Лечебните заведения работят с почти пълен капацитет, а в част от тях вече са заети местата, разкрити за заразени. Оформя се тревожна тенденция за хоспитализиране в реанимациите заради тежко протичане на болестта. От четвъртък, когато настанените за болнична терапия бяха 207 души, към неделя бройката на приетите в болници в региона вече е 247 души. Пациентите са от всички възрастови групи, но вече зачестяват случаите на деца и млади хора. Заболеваемостта надхвърли 403 на 100 000 население.
В МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ функционират седем ковид отделения. Най-голямото лечебно заведение в областта е приело 78 болни, от които 7 души са в интензивното отделение. Сред пациентите в стационара има две бременни жени в осмия месец, деца на 5 и 10 години, виетнамец, италианец и други. До запълване на капацитета остават 18 свободни места. Част от редовните отделения са преместени в други, като например съдова хирургия, която дели едни помещения с неврология. Триажният кабинет пред сградата на болницата не е закриван и продължава да функционира.
В МБАЛ „Св. Иван Рилски“ предстои разкриване на нови легла за пациенти с коронавирус, защото хоспитализираните са над 50 при осигурени 43 легла.
„Тенденцията за стръмно нарастване на броя на хоспитализираните и на тези, които са за интензивно лечение, които се удвоиха през последната седмица, е много тревожна и това е притеснително. За разлика от есента, когато болницата беше почти празна за други пациенти и хората бяха уплашени и си стояха по домовете, сега не е така. Сега се лекуват пациенти във всички останали отделения и това създава допълнително натоварване на екипите, което пък се отразява на обслужването на пациентите с коронавирус”, коментира управителят на клиниката д-р Иван Иванов.
ТЕЖКА Е СИТУАЦИЯТА В МБАЛ „Д-Р ДИМИТЪР ПАВЛОВИЧ“. В трите ковид отделения на свищовската болница са хоспитализирани около 60 души. Дежурства там дават отново четиримата студенти по медицина, които през декември обезпечиха здравното заведение с кадри. Екипът се грижи на все по-млади инфектирани, сред които 28-годишни, 30-годишни и т.н. Заради липсата на реанимация пациентите, които се влошават, биват препращани към други лечебни заведения. Медиците съобщават в Регионалната здравна инспекция за нуждата от транспортиране в интензивно отделение и оттам посочват къде има свободно място.
Диагностицираните, които са с по-леко изразена симптоматика и се лекуват в домашни условия, са 825 души.
За последните 3 дни коронавирусът взе 8 жертви, а общият брой на починалите от инфекцията е 400.
Все още първото място по най-много случаи в областта държи община Велико Търново с 335 заразени. Второто място заема община Свищов с 286 болни, а третото – община Павликени със 198 инфектирани.
НА ФОНА НА УВЕЛИЧЕНАТА ЗАБОЛЕВАЕМОСТ БЕ ВЪЗОБНОВЕНА ИМУНИЗАЦИЯТА С ВАКСИНАТА НА ASTRA ZENECA. От 19 март бе разрешено препаратът отново да се употребява, като имунизационните кабинети в региона подновиха работа. Към неделя в областта са поставени общо 11 360 дози, а реимунизираните са 1903 лица.
На електронния портал his.bg отново може да се запазва онлайн час за имунизация.
Галина ГЕОРГИЕВА
По- точно като Филевия паткарник.
Още ли се изхождат в кофи там??