В Горна Оряховица откриха виртуален музей по проект за 1 млн. евро
В Младежкия дом на Горна Оряховица изградиха виртуален музей с няколко тематично обособени виртуални стаи с три различни вида визуална реалност.
Проекта е осъществен по проект в партньорство с община Рошиори де Веде, Румъния и е на обща стойност за двете общини 1 427 918,76 евро. Акцентът му е използването на нетрадиционен подход за популизиране на културното ни наследство. Финансирането се осъществява по програма ИНТЕРЕГ V-A България-Румъния, като 85% е безвъзмезна финансова помощ, 13% е делът на националното финансиране и 2% е собствения приност на всяка една от общините.
Близо милион евро е финансирането по проекта на община Горна Оряховица, като националната субсидия е на стойност 126 083,73 евро. Собствен приност 19 408,68 евро и безвъзмезно финансиране – 824 456, 97 евро
Откриването на виртуалния музей е част от инициативата за изграждане на иновативен начин за промотиране на културното наследство, преди това двете партниращи общини реализираха 3D машинг шоу с видеа върху фасадите на избрани сгради. В Горна Оряховица прожектирането бе осъществено на 21 и 22 септември по повод националния празник на страна, и на 28 и 29 септември, посветено на семейния празник на Фамилатлон. В Рошиори де Веде прожектирането се проведе от 7 до 28 октомври. Изработени по проекта са 16 видеа с продължителност по 2 минути, като всички те могат да се видят на страницата на Горна Оряховица в YOUTUBE.
И в Горна Оряховица и в Рошири де Веде са изградени виртуални музей. ВИРТУАЛНИЯ МУЗЕЙ В ГОРНА ОРЯХОВИЦА РАЗПОЛАГА С ТРИ ВИРТУАЛНИ СЕКЦИИ, докато този в партниращата община е с две.
Музеят има и опция, в която чрез използване на сензор отчитащ движение във въздуха, чрез ръката си посетителите могат да наблюдават на огромен екран пред тях, няколко анимирани видеа свързани с историята на Горна Оряховица. Всеки от филмите разполага със заснети артефакти, точно копие на съществуващите във фонда на историческия музей в общината. Посетителите могат да приближават и детайлизират обектите на екрана пред тях, което им позволява да ги разглеждат на 360 градуса.
Втората виртуална секция се състой от 4 пирамиди с холограми на експонатите, които са точно копие на тези в Историческия музей. Използван е същия сензор за движение, като в първата секция и с движението на ръката се приближават , сменят или завъртат обектите. Всеки от тях е съпроводен от кратък, исторически, гласов анонс обясняващ повече за самия експонт.
Третата секция и може би най-интересната за младите посетители на музея в VR игра, включваща VR очила за реална действителност. Играта представлява събирането на артефакти в крепост наподобяваща крепоста Раховец. Виртуалното пътуване на посетителите в съпроводено от няколко препятствия. За да се наблегне на образователния характер, след достигане на определен етап играчът има възможност да види няколко видеа свързани с историята на България.
Основната цел на създадените обекти в двете общини е представянето на културното и природното наследство по нов, иновативен и интересен за съвремения посетител начин
Дияна ГАНЕВА
Това са страшно много пари. Не е най-важното , което трябва да се направи според мен. Тези пари можеха да се използват за помощт на младите семейства, за инвалидите, за социялно слабите. За обучение….за интеграция на не учещи и не работещи хора.