СКАНДАЛ: Не успяха да осъдят строителен измамник, завлякъл 88 души с 2,5 млн.
Предприемачът Христо Чапанов три пъти ходи на съд, накрая прокуратурата спря разследването си

РАЙОННАТА ПРОКУРАТУРА ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО Е ПРЕКРАТИЛА разследването срещу строителния предприемач Христо Чапанов по обвинения в измама, алармираха потърпевши. Постановлението е от 12 май 2021 г. и се позовава на липсата на категорични доказателства за извършване на умишлено престъпление. Отказът подлежи на обжалване и такова ще има, заяви адв. Кирил Станчев, който от началото на строителната афера защитаваше 17 души, платили за жилища, но така и не ги получили.
Сагата е от над 10 години, а Христо Чапанов бе три пъти клиент на съда. През април 2019 г. срещу него бе внесен за трети път обвинителен акт, но съдебно дело така и не тръгна. След това е започнало поредното доразследване на историята, която сега е прекратена. Преди три години той отново бе обвинен в измама на стойност 2,5 млн. лв., с които е завлякъл 88 новодомци от цялата страна. Няколко от тях вече не са между живите, но като пострадали са призовани техните наследници. Аферата във Велико Търново гръмна в началото на 2010 г. През април 2014 г. Районният съд осъди Чапанов на 6 години затвор и да плаща 1,3 млн. лв. на излъганите с обещания за нов дом на ул. „Борис Богданов“ 2 в старата столица. После присъдата бе отменена и делото върнато за доразследване. След това бе внесен втори обвинителен акт, който отново бе върнат за процедурни поправки. Още след отмяната на осъдителната присъда от 6 г. през 2012 г. Апелативният съд във В. Търново дава много указания на прокуратурата за качествено разследване и подчертава, че така формулираното обвинение е обречено на неуспех и трябва да се разследва по други текстове от НК. Явно обаче тези указания не са изпълнени и сега отново разследването е прекратено.
ДНЕС ЧАПАНОВ Е НА 67 ГОДИНИ. Като управител на габровската фирма „Агропродукция“, скандалният предприемач е извършил измамите от 23.01.2005 г. до 20.05.2009 г. в Габрово и Велико Търново. Той е излъгал хората, че може да изгради и да им прехвърли собствеността на недвижими имоти (апартаменти, изби, магазини и гаражи) в секции А, Б, Г и Д от строеж „Жилищна сграда с магазини и гаражи“. Нямал пукнат лев, но създавал илюзия за елитни спонсори. Чапанов започва продажба на отделни обекти още от 23.01.2005 г., преди да е започнало изграждането им и дълго време, преди да е учредено право на строеж от собственика на земята, която била „гола поляна”. Съгласно заключението на допълнителната строителна и оценъчна експертиза за изпълнение на обектите, които следвало да служат за заплащане учреденото право на строеж на „Спецпромсервиз”, били необходими 432 540 лв., с каквито дружеството не разполагало. Оттогава и през следващите години активно са публикувани обяви в местните вестници и били предложени на брокерски фирми продажбите на обекти. Чапанов започнал преговори с различни лица от Габрово, за да ги убеди да си купят имоти в бъдещия строеж, които да заплатят почти по стойността на изграждането им, защото му били необходими средства да започне строежа. Мотивирал ги, че така продавал на избрани хора и познати с цел да инвестират парите си, а строителят да разполага със средства за строителството, докато получи заем от банките. Помолил да разкажат за тази оферта на хора с пари, като умело вмъквал, че така купувал от него имоти известен нотариус в Габрово, и създавал усещане за елитарност и специалност на купувачите на бъдещи обекти, констатират вещи лица. По това време дори не бил сключен предварителният договор със „Спецпромсервиз” ЕООД, който бил нотариално заверен едва на 21.09.2006 г.
ПОДЛЪГАНИ ОТ ОБЕЩАНИЯТА И ПУБЛИЧНИТЕ ОБЯВИ, ХОРАТА започнали да му дават пари. Христо Чапанов успял да измъкне от 5000 лв. до 118 000 лв. от завлечените 88 души. Сред тях има цели семейства, много хора му дали пари от кървав гурбет в чужбина или от банкови кредити. Така фараонът натрупал 2 558 506 лева. През 2010 г. излъганите собственици излязоха на протест и извикаха министри и депутати на мястото, където вече трябваше да има жилища. Имаше само груб строеж и огромен кран. В годините по-късно банките започнаха да си търсят парите и част от недовършените жилища бяха продадени на търг, а доста от излъганите си ги купиха повторно от съдебни изпълнители.
Нели СУКОВА
Сн. архив „ Борба“
„… много хора му дали пари от кървав гурбет в чужбина…“
Не знам коя е тази, дето се е подписала под статията, ама с толкова патос, да се беше хванала в древногръцката драма или в американските/индийски/турски сапунки, цена нямаше да има. Да му призлее на човек от журналистическо скудоумие.
И да спрат да преписват 1:1 съдебните документи.
Че измами хората, измами ги: с, или без патос, това е факт. Че пак мина метър – без присъда, също е факт. Че в затворите има доста хора за в пъти по-дребни измами, има. Е, как да не се поддаде на емоция журнасистката, да не е робот ?!