Стратегия за заетост у нас до 2030: Достигане на безработица от 4%
Очаква се траен недостиг на лица със средно образование, в това число професионално
Достигане на безработица от 4 процента и на заетост от 78 на сто за населението от 20 до 64-годишна възраст са основните цели, заложени в проекта на Стратегия за заетостта в България от 2021 до 2030 година.
Документът е публикуван за обществено обсъждане на сайта на Министерството на труда и социалната политика. Като основна заплаха за пазара на труда е посочен ръстът на безработицата вследствие на коронакризата.
Сред основните приоритети в Стратегията по заетостта е възстановяването на икономиката и достигането на заетост на нивата от 2019 г. Тогава коефициентът на безработица беше 4,2%, а през 2020 – 5,1%.
Сред акцентите в документа е реализиране на мерки за повишаване качеството на работната сила и най-вече придобиването на дигитални умения.
През 2030 г. този дефицит ще възлиза на малко над 110 000. На тези работни места ще бъдат ангажирани хора с по-ниска или по-висока квалификация от необходимата.
През периода 2021-2030 г. се очаква заетостта да намалее (с 4.7%) и през 2030 г. заетите на възраст 15-64 г. да са около 3 млн. Независимо, че прогнозите не отразяват ефектите от пандемията COVID-19 върху пазара на труда може да се очаква, че общите дългосрочни тенденции на пазара на труда, свързани с населението, работната сила и заетостта ще са валидни, като е възможно някои от тях да се проявят в по-голям мащаб от очаквания, а други в много по-малък.
Дългосрочните предизвикателства, свързани с намаляването на населението и застаряването на работната сила ще продължат да са актуални. Основна промяна ще се наблюдава в краткосрочните предизвикателства, произтичащи от негативните ефекти от пандемията, като спад на заетостта и ръст на безработицата.
Източник: паритени.бг