Деян Гемижев е шампион на България с личен резултат на диск, Ивайло Данаилов донесе сребро на „Атлетика 2012“ на 400 метра

Деян Гемижев защити шампионската си титла от миналия сезон на диск на Държавното първенство по лека атлетика, което се проведе в рамките на три дни на стадион „Ивайло“. Златото е историческо за развитието на Царицата на спортовете в старата столица, защото за първи път великотърновец печели титла на стадион „Ивайло“ в лекоатлетическа дисциплина. В над 60- годишната история на „Митичния“ това бе втория национален шампионат тук, след 2017 година. Съорганизатори са Българската федерация по лека атлетика, Община Велико Търново и ОП „Спортни имоти и прояви“.

В сектора за диск Деян Гемижев постави и нов личен рекорд от 58.65 метра. Досегашното най-добро постижение на сина на треньора Николай Гемижев беше 56.72 метра от 15 май тази година в Балчик. С представянето си състезателят на лекоатлетически клуб „Ивайло“ показва възходящо развитие, още повече че той дебютира на голямо първенство именно на „Ивайло“ през 2017 година.

Исторически момент бе и стартът на 110 метра с препятствия при мъжете, защото за първи път у нас девет атлети тръгнаха едновременно на девет коридора. Пистата на „Ивайло“ е  единствената, която предлага такава опция. С девети коридор е и пистата на Олимпийския стадион “Птичето гнездо” в Пекин. Станислав Станков триумфира категорично със златото на дистанцията, като става първенец за пети пореден национален шампионат на открито. Той беше най-бърз във финала с 14.27 секунди.

Кристина Борукова (Тракия 96-Пловдив) и Йордан Гюров (Академик-София) спечелиха националните титли на 400 метра при жените и мъжете.

На диск при жените Рената Петкова беше без конкуренция и триумфира със седма последователна национална титла с 44.37 метра.

Митко Ценов очаквано победи на 3000 метра стийпълчейз. Националният рекордьор в дисциплината защити титлата си от миналия сезон с личен резултат за сезона от 8.30.27 минути. Той бяга почти през цялото време далече преди конкурентите си и изпревари с повече от минута шампиона от 2019 година Йоло Николов, който финишира втори за 9.33.17 минути.

Милена Миткова (СК Дарко Тим) си осигури своята шеста национална титла в скока на дължина на открито, след като спечели убедително златото с 6.29 метра (-0.8 м/сек). В скока на дължина при мъжете шампион стана Борис Линков (Славия-София) със 7.59 метра (-0.9 м/сек). Инна Ефтимова (Дунав-Русе) извоюва деветата си национална титла на 100 метра за четвърта поредна. Денис Димитров (Атлет-Монтана) пък се пребори за своята шеста национална титла в спринта на 100 метра при мъжете.

Елена Митева заслужи осма последователна титла на 100 метра с препятствия при жените. Тя финишира на финала с 13.48 секунди и изпревари убедително завършилата втора с 14.09 секунди Изабела Соколова. Трета се нареди Никол Андонова с 14.27 секунди.

Евгени Енев детронира миналогодишния шампион Алекс Любенов на овчарски скок при мъжете и спечели дебютната си националната титла в дисциплината при мъжете. Двамата се справиха с по 4.92 метра от първия опит, но Енев заслужи златото, тъй като Любенов допусна грешка на по-долната височина на 4.82 метра.

Националният шампионат започна в петък с участието на 180 момичета и 80 момчета, от 53 клуба от цяла България. Състезанието на четирибой включваше 60 метра бягане, скок дължина или скок височина, 60 м с препятствия, 600 м или тласкане гюле.

Ива Деливерска (Енерджи – Пловдив) спечели убедително титлата при момичетата с ново най-добро постижение в тази възраст – 319 точки. Пловдивчанката подобри рекорда в четирибоя на Радина Величкова от 2020 г., който беше 295 точки.

Нейни подгласнички на почетна стълбичка бяха Калина Георгиева (Приорити спорт – София) с 270 точки и Карина Цончева (Сливен) – 263 точки. Най- добре от великотърновските клубове се представи Биляна Стефанова от „Спринт 2020“ с 236 точки. Възпитаничката на Свилен Митрофанов се подреди с три места по- напред в сравнение с първенството на закрито през зимата. Ема Костадинова от „Атлетика 2012“ е на 11 място с 223 т.

Теодор Христов от „Приорити спорт“ /София/ защити титлата си от миналата година при момчетата в спор с Деян Цветанов клуб „Ивайло Младенов“ /Враца/ и личен рекорд 332 точки-

Бронзът бе за Момчил Райчев (Енерджи – Пловдив), който набра 270 т. със стабилни резултати във всички дисциплини.

В събота освен мъжете и жените се състезаваха и момичетата и момчетата под 16 години. Най- добро класиране от нашите представители направи Илиян Данаилов, който спечели първия медал за В. Търново от първенството. Възпитаникът на Людмила Георгиева е втори на 400 метра при момчетата под 16 години. Преди състезателя на „Атлетика 2012“ финишира само Павло Василев от столичния „Академик“.

От съотборниците му- Цветелина Чилева е пета на 1500 метра , Сияна Колева е шеста на 100 метра гладко бягане, Димитър Стойчев е единайсти на 1500,  Димитър Димитров е 22 – ри в същата дисциплина, а Рая Кедикова е 29- та на 100 метра гладко бягане-

Станислав Рашков стартира при мъжете в дисциплината 1500 метра и се класира 13-ти.

Първенството на страната приключи късно снощи…