Ветерани и фенове на „Етър“ изживяха шампионска радост отново след 30 години

С шествие по пистата на стадион „Ивайло“ на отборите от детско-юношеската школа на „Етър” започна празникът, посветен на 30-ата годишнина от шампионската титла на „виолетовите“. Публиката аплодира бурно надеждите на великотърновския футбол, а след това и ветераните на „Етър“, извоювали златните медали и купата преди време. Самият трофей отново бе на „Митичния“, донесен от музея на „Локомотив“ (Пловдив), където се пази.

Председателят на Великотърновския общински съвет Венцислав Спирдонов приветства участници и гости на празника и връчи купата на капитана на етърци отпреди 30 години Николай Донев, след което всеки от играчите и треньорите я вдигна над главата си, изживявайки отново триумфа. Трофея, освен Кольо Донев, вдигнаха още- Калоян Чакъров, Цанко Цветанов, Сашо Христов, Сашо Димов, Георги Георгиев, Бончо Генчев, Георги Попиванов, Илиян Киряков, Ангел Червенков, Генчо Генчев, старши треньорът Георги Василев, помощникът му Стоян Петров, Тошо Кръстев, Атанас Атанасов и Николай Катъров.

От шампионския тим не можаха да присъстват Красимир Балъков, Пламен Проданов, Игор Кислов, Мирослав Байчев, Адриян Гайдарски, Александър Александров и Мариян Метларов. С аплодисменти бе почетена паметта на отишлите си от този свят Цветомир Първанов, Петьо Рашев, Мирослав Миронов, инж. Димо Димов, Иван Ангелов, Стефан Донев, Петър Шабарков и легендата Трифон Иванов.

На стадиона прозвуча и автентичен запис от награждаването на „Етър” от 1991 г., а в почивката на мача между ветераните на „Етър“ и „Берое“ бяха представени книгите „Трифон Иванов – Железния: Биография на една вечна легенда” и „Те играха за „Етър”, а също и юбилейният вестник на Ангел Ганцаров „Виолетови шампиони”.

В приятелската среща с ветераните на „Берое“, първенци на страната през 1986 година, етърци бяха подсилени от шампионите с юношите от 1996 г. Стефан Ангелов, Тодор Колев, Свилен Василев, Стефан Николов, Владимир Атанасов, Пламен Станчев, както и от Явор Генчев. Веикотърновци надделяха с 6:4 след дузпи, редовното време завърши 2:2.

Мачът бе равностоен, с много атрактивни моменти, а ветераните показаха учудващо добра кондиция въпреки горещото време. В 8-мата минута Бончо Генчев намери Георги Георгиев, който изведе в коридор Тодор Колев и той с майсторски прехвърлящ удар откри – 1:0. Гостите изравниха в 15-ата минута, когато Георги Бинев пусна пред опразнената врата на Мюмюн Кашмер за 1:1. Двата тима имаха още по една чиста възможност, като Петко Петков от гостите с прехвърлящ удар нацели гредата, а за „Етър” след центриране от корнер на Киряков Бончо Генчев с атрактивна странична ножица вкара гол, който не бе признат от рефера Венци Кознички.

След почивката Цанко Цветанов отблизо можеше да изведе отново „Етър” напред, но вратарят на „Берое” спаси. В самия край на мача отново Мюмюн Кашмер вкара за гостите – 1:2, но в ответната атака пак Тодор Колев фиксира крайното 2:2.

За радост на публиката се стигна до дузпи, в които Георги Георгиев, Цанко Цветанов, Владимир Атанасов и Тодор Колев бяха безпогрешни, докато Калоян Чакъров спаси два удара на гостите и „Етър” грабна победата с 4:2.

За „Берое” започнаха: Ивко Ганчев, Илия Илиев, Христо Белчев, Венелин Сивриев, Кънчо Кашеров, Теньо Минчев, Радко Калайджиев, Станислав Йорданов, Мюмюн Кашмер, Петко Петков, Васил Драголов, а като резерви влязоха Митко Коцинов, Димитър Петров, Данаил Илиев, Петьо Винков, Дончо Атанасов, Борислав Георгиев, Станимир Гажев, Валентин Грудев и Георги Бинев. Треньори – Иван Вутов и Георги Белчев.

Снимки: Ростислав ГРЪНЧАРОВ