Реформи в сферата на висшето образование обсъждаха ректорите на 17 висши училища от Северна България и София на среща в Старата столица
Великотърновският университет бе домакин на среща, организирана от Националния браншов синдикат „Висше образование и наука“ – КНСБ, по въпросите на висшето образование в България. В дискусиите участваха представителите на 17 висши училища от Северна България и София. На срещата бяха разгледани широк кръг въпроси, свързани с процеса на реформи в сферата на висшето образование. Основният акцент на дискусията беше свързан с Националната карта за висше образование и политиките за развитие според потребностите. Втората част на форума беше посветена на методиката за определяне на изследователските висши училища.
Картата на висшето образование в България показва дисбаланси по региони и разминаване в търсенето и предлагането на специалисти. Това обясни Георги Стойчев организацията, изготвила данните.
„ Образованието е консервативна система и проблемите не трябва да бъдат решавани набързо и на парче. За мен, първо, трябва да се чуе мнението на университетите и след това да бъдат взети и правилните управленски решения “ отбеляза ректорът на Великотърновския университет проф. Хр. Бонджолов.
Има огромен интерес от чужденци към българските висши училища, но за привличането им трябва държавна стратегия
Медицинските специалности са едни от най-желаните от кандидат-студентите. Броят на чужденците, следващи медицина у нас, е рекорден за Европейския съюз, а професионалната реализация на завършилите е изключително висока. Това стана ясно от изнесените данни от ректори на 17 висши училища и синдикати след обсъждане на проекта за Национална карта на висшето образование в България.
“Светът се конкурира за мозъци. Необходима е държавна стратегия, за да привлечем българите, родени в чужбина да учат в нашите университети. Има огромен интерес от чужденци към българските висши училища, най-вече от азиатските държави. Страната ни обаче трябва да облечки визовия режим, да се отпускат стипендии и да се разшири кридитирането на обучението за желаещи от трети държави” – коментира д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономическия университет – Варна.
Дияна Ганева