Водещи новиниСъдби

18-годишен търновец събира билки и има енциклопедични знания за церящите растения у нас

Виктор Любенов наследил интереса към лековитите треви от дядо си и мечтае да открие своя аптека

 

ВСЕ ПОВЕЧЕ ХОРА СЕ ОРИЕНТИРАТ КЪМ БИЛКОЛЕЧЕНИЕТО И ЧУДОДЕЙНАТА ЦЕЛЕБНА СИЛА НА ПРИРОДНИТЕ БОГАТСТВА. По традиция обаче най-вещи в алтернативния медицински метод са възрастните хора по селата. 18-годишният търновец Виктор Любенов обаче разбива на пух и прах тази теория, тъй като познава и може да обясни действието на над 200 билки. Макар и наскоро навършил пълнолетие, той вече има огромен опит в събирането на лековити треви и стотици излети по гори и поляни в търсене на растения с терапевтични свойства. Младежът използва лятото, за да броди из страната и да събира билки, пренебрегвайки предложенията от приятели да се забавляват заедно на морето.

Интересът на Виктор към лековитите треви се появява още когато бил на 9 години.

„През лятото родителите ми често ме оставяха да гостувам на баба и дядо в къщата им в Горна Липница. Така имах възможност да се докосна до живота на село и да го заобичам. Моят дядо беше запален билкар и гъбар и винаги ме взимаше с него, когато тръгваше на излети. После заедно подреждахме и сушахме събраните билки и преживяванията ни бяха незабравими. Той ме научи да разпознавам различните лековити растения, подари ми енциклопедия и ми предаде всичките си знания“, разказа момчето.

ПО ДУМИТЕ МУ СЪБИРАНЕТО НА БИЛКИ НЕ Е ПРОСТО МЕХАНИЧЕН ТРУД, а далеч по-сериозно занимание, изискващо търпение, усет към детайлите и себеотдаване. Категоричен е, че природните дарове могат да излекуват всички заболявания, но не бива да се пренебрегва принципът „Дозата прави отровата“. Обясни, че има растения, които са толкова силно токсични, че действието им може да се сравни с отровата на смъртоносна змия. Затова и препоръчва човек никога да не рискува, ако не е запознат със спецификата на билките.

Разказва, че самият той е изпитал магичното действие на растенията с терапевтичен характер, защото, когато бил по-малък, често страдал от инфекции на горните дихателни пътища. Лекували го с различни отвари от билки и неразположенията бързо отшумявали.

„Мащерка, живовляк, жълт равнец, латинка, салвия, самобайка, черен бъз, лайка, мента, анасон, пчелник и т.н. – са подходящи за респираторни проблеми. Те могат да се употребяват продължително време и човек не става резистентен към тях. При билките действието започва при натрупване“, сподели Виктор.

Младежът подчерта, че целебните растения следва да се използват не само когато човек се бори със заболяване, но и превантивно – за повишаване на имунитета и естествените защитни сили на организма.

„Котешкият нокът и левурдата например са изключително ефикасни и могат да се прилагат във време, в което циркулират много вируси. Те обаче не могат да се приемат от деца и хора с ниско кръвно, страдащи от автоимунни заболявания и т.н.“, уточни той.

Младият мъж ще предприеме в края на юли излет до Южна България, за да търси прочутата родопска билка лопен. Разказа, че славата й бива описвана в творбите на древногръцките писатели и философи. Според тях продължителният й прием гарантира дълголетие и облекчаване на голям диапазон от заболявания – дихателни, кардиологични, стомашни, чернодробни, дерматологични, ставни и др.

„Мечтая да отворя своя билкова аптека един ден. Време е да се сложи край на трупането на милиони от фармацевтичните гиганти, които създават синтетични лекарства със странични ефекти. Хората трябва да се върнат към природата, преди да е станало късно и да са унищожили даровете на околната среда, които могат да ги спасят от всякакви болести“, казва Виктор.

Галина ГЕОРГИЕВА

2 thoughts on “18-годишен търновец събира билки и има енциклопедични знания за церящите растения у нас

  • Браво, ще чакаме с нетърпение вашите билки и съвети.

    Отговор
  • Здравей, Виктор,

    Прочетох, че ще търсиш лопен. Потърсих в мрежата и видях, че тази билка се предлага по аптеките и не е скъпа. Мога ли да приема, че това, което се предлага е истинската билка лопен или по-скоро е някакъв рекламен трик, т.к. в действителност билката е много рядка?

    Благодаря!

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *