АДРЕС: НА СЕЛО! В Русаля пустеещи къщи няма, селото е без аптека и банкомат, но и без битова престъпност
Кметът Сашко Начев решава както може всеки проблем на съселяните си и се надява на нова държавна политика спрямо малките населени места

В село Русаля, което се простира на 1000 декара и е разделено от река Негованка, има 400 къщи и почти всички са изкупени. Останали за продан са само най-скъпите и няколко с наследници, които е трудно да бъдат издирени. Преди десетина дни са се продали още три. Купуват ги хора от Велико Търново, Горна Оряховица, Варна… Някои си напазаруваха и по две-три къщи, като цената средно е 15 хиляди лева, но има и за по 25 хиляди, разказва кметът Сашко Начев, който от 2003 г. държи здраво юздите и отговаря за всичко в селото. В него са ключовете за църквата, кметството и читалището, на чието настоятелство е председател.
Селото, населено само от българи, е чисто, няма проблем с извозването на отпадъците, няма и незаконни сметища, защото кметът държи хората изкъсо. Кални улици също няма, само една-две са в по-лошо състояние. Отпуснат ли средства за пътища, а те са 9000 лв. на година, веднага се влагат в цялостно асфалтиране, защото, според Сашко Начев, от кърпене полза няма. Парите стигат колкото за 150-метрова отсечка, но на следващата година се продължава откъдето е спряно.
Другото, с което може да се похвали селото, е нулева престъпност. От 5-6 години ползват услугите на охранителна фирма
Плащат й, като събират по 5 лева на месец от хората. Всичко това, а и близостта до Велико Търново, правят малкото населено място привлекателно място за отдих. Неслучайно през лятото жителите почти се удвояват. Идилията обаче е до тук. За постоянно живеещите, които са 170, няма никакъв поминък и това е основната причина младите хора да са малко, а децата да се броят на пръсти. Населението е застаряващо и 80 % в Русаля са пенсионери. В детски градини и на училище родителите водят децата си в близкото с. Самоводене. Десетина човека в активна възраст работят на кариерата на „Пътни строежи”, един-двама – при земеделеца арендатор Георги Рачев, и това е. В кметството са общо трима, единият от които е работник с много задължения, включително да коси редовно тревата.
Няма аптека и банкомат, зъболекар също не навестява Русаля
В селото няма аптека и банкомат, както е в почти всички малки села в България. Затова пък има здравна служба с лекарски кабинет и манипулационна, след като през 2004 г. преустроили бившата баня. И зъболекарски кабинет направили, само дето никой зъболекар не се хваща да открие практика. Лекар също няма за постоянно, идва един-два пъти в седмицата за по два часа. След 18 години кметуване – два пъти като кмет, два пъти като кметски наместник, Сашко Начев се е убедил, че
у нас няма правилна държавна политика за малките населени места
За жалост, Русаля не може много да се надява и на общинския център, защото Велико Търново е от малкото общини, които не могат да ползват средства по програмата „Развитие на селските райони”. Което много пречи за развитието на такива малки населени места като Русаля и те изостават.
Общественият живот се върти около магазина, пенсионерския клуб и читалището
Основният магазин е на „Всестранна кооперация” – Велико Търново, и е добре зареден. В него пазаруват и от с. Мусина. Оборот вдигат и шофьорите на камионите, пътуващи за кариерата. А пенсионерския клуб направили в бившата сладкарница. Хората са доволни, че има къде да се събират. През зимата там е топло, приказката върви, но с пандемията и в клуба сбирките се разредили заради страха от вируса. Добре поддържано е и читалище „Съгласие – 1873”. Покривът е поправен, по програма „Местни инициативи” е сменена и дограмата. Има голям и хубав салон с 250 места. Повечето прояви обаче се провеждат в малкия, с 60 места, там правят и изборите. Самодейността се представя от смесена група за обработен фолклор и стари градски песни с ръководител Александър Михайлов от с. Бяла черква. През миналата година и там нещата се поразбутали – двама починали, един се изселил. През тази година още не са се събирали, вероятно това ще се случи наесен. Интернетът в селото е добър, не стоят така нещата обаче с телефонните връзки. Има клетки и на Виваком, и на А1, но сигналът е слаб и често направо се губи. Кметът се е жалвал, отправял е питания, но мобилните оператори смятат района за слабо населен и не желаят да вкарват повече инвестиции.
И става малко като в омагьосан кръг
За да бъдат привлечени младите, трябват условия и удобства за един съвременен живот. Монополистите от друга страна все повече се оттеглят от малките населени места. Как ще се излезе от тази ситуация, трябва да решат държавниците с правилна политика. Засега обаче село Русаля е живо.
Ана РАЙКОВСКА
Защо пишете лъжи?
Точно на нас, пролетта ни откраднаха предмет струващ около 700лв.
Викахме полиция, регистрира се като престъпление, естествено нищо не се намери.
Моля ви когато пишете статии – не ги пишете наизуст!!!
Всички зелени улици са станали гора!!! Тази пред нас самичък си я поддържам! Асфалтират се само улиците към към кметските вилаети… Великото водно огледало е блатясал гьол не знам тея общинари как съблюдават харченето на средствата!Платена публикация в агония…