Фортуна се усмихна на етърци в Ботевград, рулетката на дузпите ги изпрати напред за купата

Дузпи изпратиха отбора на „Етър ВТ” на 1/16 финалите в турнира за Купата на България. „Виолетовите“ елиминираха „Балкан” (Ботевград) като гости с 5:4 след удари от бялата точка за определяне на краен победител. При тях вратарят Христо Иванов спаси два изстрела на домакините от бялата точка и вкара решителната дузпа. Изцяло се повтори ситуацията от мача за купата в Созопол преди година, когато отново след 0:0 се стигна до дузпи и там Христо Иванов също спаси две и реализира петата.

Великотърновци играха в Ботевград без шестима титуляри и повече от час с човек по-малко след червен картон на Юлиян Райков. В 15-ата минута Мартин Петков вкара топката във вратата на домакините, но бе маркирана засада и попадение не бе зачетено.

За „Балкан“ преди почивката Здравко Атанасов шутира до гредата, а в 30-ата минута удар на Николай Цветков- Демона бе уловен от Христо Иванов. За етърци Фемиа стреля опасно до вратата на ботевградчани, а Ловре Кнежевич би в аут. Най-чистата ситуация бе в 43-ата минута, когато опасен удар на Христо Марков бе избит от вратаря. Малко след това пък удар на Мартин Петков с глава мина до гредата.

В 51-ата минута Ловре Кнежевич бе изведен сам пред вратата, но се забави и спечели само корнер. „Болярите” останаха с човек по-малко в 58-ата минута, когато Юлиян Райков спря атака с цената на втори жълт и червен картон. Въпреки това етърци продължиха да атакуват, но направиха куп пропуски. Опасен удар на Христо Марков в 63-ата минута бе спасен от вратаря Слави Матин. После пък Николай Дичев с глава, след центриране от корнер, прати топката в аут.

Последваха два пропуска на Христо Марков и Христо Димитров, които бяха извеждани сами срещу вратаря на съперника. „Балкан” пропусна своя миг в 88-ата минута, в която Христо Иванов спаси изстрел на Кристиян Ковачев, останал очи в очи с него.

В продълженията съперниците си размениха по една възможност. В 94-ата минута Кнежевич стреля параболично над гредата, а в ответната атака Христо Иванов парира удар на Атанасов.

При дузпите Кнежевич, Здравко Илиев и Ради Апостолов вкараха за великотърнвци, докато Христо Иванов спаси удара на Емил Колев и резултатът стана 2:3. Фемиа обаче също пропусна и Калоян Бонев изравни за 3:3. Николай Дичев и Дейвид Йорданов бяха точни за 4:4. При шестите изпълнения Христо Иванов реализира за 4:5, а после извади удара на Кристиян Ковачев.

Така „виолетовите” продължават на 1/16 финалите, където на 21 септември посрещат елитния „Ботев” (Пловдив).

“Етър ВТ”: Христо Иванов, Здравко Илиев, Юлиян Райков, Николай Дичев, Атанас Кръстев, Радослав Апостолов, Мартин Петков, Николас Фемиа, Христо Димитров (91 Калоян Митев), Ловре Кнежевич, Христо Марков (118 Кристиян Кънчев).