Водещи новиниЗдраве

Детското отделение на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ се сдоби с красив шарен коридор и обособен кът за четене

Идеята за облагородяването е на млада търновска майка, която иска да направи атмосферата в болницата по-приветлива за малчуганите

Един от коридорите на Отделението по педиатрия на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ в старата столица придоби шарен и различен облик. С рисунки на деца от школата по изобразително изкуство към Общински детски комплекс с ръководител Весела Николова на тавана се появи приказна „Пеперуда на щастието“, а тя кацна като акцент в проекта „Стените лекуват“. С много старание и любов малките художници разработват своята идея за това кое би направило болничната обстановка по-малко плашеща и по-приветлива за децата, попаднали там. Към декора на стените пък се присъединяват и рисунки на младите таланти от Младежкия дом, които подбира учителката им по рисуване Силвия Калоянова. Идеята за подобряване на обстановката идва от Полина Емануилова, учителка по английски език в родното Търново, която работи заедно с фондация „Софийска платформа“ по програмата Civic Europe – „Европа като общност на граждани“. Тя смята, че атмосферата в болницата е особено важна за престоя и състоянието на пациентите, особено на малките. Затова тя разсъждава, след като преди няколко години попада с дъщеря си в ортопедия.

Тогава си казах, че ако дъщеря ми се спаси без операция на счупената си ръка, ще ремонтирам поне една стая. А положението, всеки знае, е отчайващо. След работата си с фондацията избрах да действам в тази посока, тъжно ми е всеки път, щом вляза в болницата. Когато сме слаби и напрегнати, средата, в която се намираме, може допълнително да ни потисне, и за жалост, почти всеки има такъв опит от болничното лечение. Но децата са най-уязвими. А и белите стени са твърде стерилни и плашещи за тях по принцип, затова всеки път, като видят такава, искат да я нашарят“, обяснява Полина.

Фондацията, в която участва, решава да се включи в идеята на Полина и така да се опитат да решат проблема. Кандидатствалите ентусиасти не са представители на организации, а активни граждани, които идентифицират проблеми на местните общности и се стремят към тяхното решаване. В проекта се включва и художничката от Аржентина Елизабет Агийон. Тя има опит, тъй като е посветила времето и таланта си в облагородяване на болнични и детски пространства в родния си град Росарио, един от най-големите аржентински градове, откъдето е и Меси. Тя споделя, че той неведнъж се е включвал в благотворителните каузи на фондацията Arte que ayuda a curar („Изкуство, което помага да се излекуваме“). Стилът й е характерен със своята топла емоционалност и умишлените „контури“, наподобяващи движението на детската ръка по листа, а изборът на цветове не е случаен. Художничката е обследвала внимателно влиянието на цветовете върху емоциите и знае кои от тях са подходящи при по-продължителен престой в болница, и кои – за по-кратките детски посещения. На помощ на проекта и застъпниците на каузата, че намесата в болничната среда е от значение за състоянието не само на пациентите, но и на персонала и придружителите, идва и швейцарската фондация „Анук“, която усърдно работи в тази насока от 2008 година и има реализирани 200 проекта в 16 държави. Те се заемат с историята, облагородяваща другата стена, и правят това в закачливия стил, присъщ на един от художниците им – французина Гийом Озон.

Нашите рисунки разказват истории и търсят начин да отвлекат вниманието на децата от тъжните преживявания.“ Така описват от „Анук“ своята работа. Както Елизабет, така и фондация „Анук“ предоставят своите произведения напълно безвъзмездно към проекта „Стените лекуват“, който в един момент изглежда че пропада поради забавяне, здравни мерки и удължени срокове.

Най-усърден в същинската реализация е Емил Демирков, съпругът на Полина, който смело и организирано полага всички нужни материали, подготвя стените и дори рисува заедно с нея. За да не е всичко аматьорско, те стриктно следват съветите на създателката на рисунките от разстояние.

От ръководството на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ са изключително благодарни на всички, които са се включили в проекта, и се надяват малчуганите да имат един по-добър престой в болничното заведение.

Като част от проекта е обособен и кът за четене и игра, който е мобилен и би могъл да се ползва във всяка стая. Книжките и играчките са внимателно подбрани, за да са увлекателни и въздействат върху емоциите и интелекта на децата. „Фондът на тази библиотека и лудотека е отворен за допълване от всеки, който желае“, обясняват от персонала на отделението.

Зад идеята на Поли и на рисувалите за проекта – художничката Елизабет и създателите на фондация „Анук“, стои една лична история, която обаче е обединяваща и припозната от много граждани.

Дано и този вирус се разпространи бързо и навсякъде“, не съвсем на шега казва Хермина Емирян, ментор на проекта.

Проект „Стените лекуват“ се осъществи с подкрепата на фондация „Софийска платформа“, MitOSt e.V. и фондация „Меркатор“, като част от програмата „Европа като общност на граждани“.

Дияна ГАНЕВА

Сн. Полина ЕМАНУИЛОВА

One thought on “Детското отделение на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ се сдоби с красив шарен коридор и обособен кът за четене

  • Браво, Поли!
    Браво, Емил!
    Браво на всички, дали живот на този удивителен проект!
    Вие не сте „големи деца“, не – вие сте големи хора , съхранили детето в себе си като чиста Любов! И я отдавате с радост, с въображение, със свято чувство и скромност!
    У всяко дете не възпитанието или образованието, а Любовта стои като дълг да порасне, да постигне реализация, да заживее живота си…
    Вие, Поли и Емил, показвате как у зрелия човек Любовта все така – чисто, по детски, в игра, може да означи Живота. Животът с главна буква – онази главна буква, която отхвърля живеенето като амбиция, кариера, успех на всяка цена…
    Дерзайте и…. рисувайте! Играта продължава!

    С. Симеонов

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *