Търновка стана доброволка по проект за интеграция на хора с увреждания в Северна Ирландия
Виолета Ненчева ще се бори с дискриминацията на лица със специални потребности във Великобритания и планира да инициира идентична програма и у нас
26-ГОДИШНАТА ВИОЛЕТА НЕНЧЕВА ОТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО Е СРЕД 15-ИМАТА МЛАДИ ХОРА ОТ СТРАНИ – ЧЛЕНКИ НА ЕС, КОИТО ТРЪГВАТ ЗА СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ в средата на октомври с мисията да помогнат за интегрирането и социалното включване на хора с увреждания. Болярката заминава за Обединеното кралство по проект, спечелил еврофинансиране, и ще остане там половин година. Нашенката подхваща това начинание пълна с положителна енергия, която иска да предаде на тези, с които съдбата ще я срещне. Мотивацията й се корени в убеждението, че всички са равни и заслужават място в обществото, без значение от това дали страдат от различни по вид и степен дефицити.
Виолета приема за лична кауза мисията, защото в обкръжението си има човек с увреждане. Нейната по-малка братовчедка е с аутизъм и прекараното време с нея й показало колко всъщност чувствителни и раними са хората със специални потребности.
„За прогреса и напредъка на едно общество може да се съди по отношението му към лицата с увреждания и към животните. Смятам, че и в двете направления в България има сериозни пропуски. Това е необяснимо за мен предвид факта, че огромен паричен ресурс отива в сферата на социалната политика“, коментира доброволката.
Тя е възпитаничка на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, където завършила „Социални дейности“. Участвала и в редица събития и инициативи в подкрепа на уязвими групи и е категорична, че вижда бъдещето си в тази сфера. Младата жена силно вярва, че поне веднъж в живота си всеки трябва да прекара време като доброволец.
„Това е първият чуждестранен проект, в който ще се включа. Заложените дейности в Северна Ирландия дават огромна близост до хората с увреждания, посещаващи дневни центрове и настанени в специализирани заведения. Ще стана част от ежедневието на такива лица, като с останалите доброволци им помагаме да надградят уменията и способностите си, да поемат риска да излязат на пазара на труда, а защо не и да учат във вуз“, уточни Виолета.
26-ГОДИШНАТА ЖЕНА Е УБЕДЕНА, ЧЕ ОПИТЪТ, КОЙТО ЩЕ ПРИДОБИЕ В ОБЕДИНЕНОТО КРАЛСТВО, ЩЕ Й БЪДЕ МНОГО ПОЛЕЗЕН В БЪЛГАРИЯ. Вече дори планира да разработи свой проект заедно с някои от колегите, с които ще пребивава във Великобритания, чрез който да се реализират идентични дейности в социални заведения у нас.
„Това, което най-много ми се иска да сформираме в България, е трудова борса за хора с увреждания. На нея да присъстват работодатели, развиващи бизнес в различни сфери на икономиката. Те ще могат да провеждат интервюта с уязвими лица и да наемат тези, които ги впечатлят. Истината е, че хората с увреждания са изключително способни и е достатъчно просто да им се даде шанс, за да докажат компетентността си. В голям процент от случаите те са по-трудоспособни дори от напълно здравите“, категорична е търновката.
Макар да тръгва за Северна Ирландия в разгара на четвъртата COVID вълна, не изпитва тревога и притеснение за себе си, защото е имунизирана.
„Огромна част от населението във Великобритания е ваксинирано, така че не изпитвам страх, че може да се заразя“, твърди Виолета.
Според нея именно в социалните домове и институции ваксинацията трябва да бъде задължителна, тъй като хората със специални потребности са изключително рискови за инфекцията.
Галина ГЕОРГИЕВА
В България защо не стана доброволка?
Да си напише адреза тука да и телефонирам !