50 стотинки от 1883 г. откриха при разкопките на крепостта Трапезица, смята се, че са на д-р Васил Берон
С такива сребърни монети именитият учен се е разплащал с работниците си
Важно свидетелство за проведени през 1884 г. разкопки от д-р Васил Берон на хълма Трапезица край църква N 4, както и за разплащането на работниците с оскъдните налични средства, е намерената от видния търновски археолог доц. Мирко Робов в близост до църквата сребърна монета от 50 стотинки, емисия от 1883 г.
През 1884 г. в югоизточния сектор на крепостта са организирани археологически разкопки, чийто ръководител е бил именно д-р Васил Берон. Те обхващат църкви с номера 3 и 4.
„Това става в условия на сериозни проблеми при набиране на необходимите средства. След многократни искания за държавна субсидия от поне 2000 лева министерството отговаря със скромната вноска от 600 лева. Откритата монета е отсечена само година преди въпросните разкопки на археологическото дружество. Най-вероятно откритата е една от монетите във и без това скромната каса на д-р Васил Берон“, твърди доц. Мирко Робов.
Освен нея този сезон са открити и два камъка, на които ясно се чете името Иван. Археолозите смятат, че тъй като в същия район през 1990 г. има данни за мащабни проучвания, правени под ръководството на френския археолог Жорж Сьор, а в тях участвали около 200 работници, двама от тях са увековечили присъствието си там, издълбавайки името си върху камъните, като върху единия от тях е посочена и годината на тези разкопки – 1900.
Самите разкопки на Сьор са поръчани от княз Фердинанд и са с неизвестни резултати. При църква N 4, проучвана в своята историческа среда през последните два сезона, е направен дълбок сондаж по цялата външна периферия, при което са разрушени архитектурни останки от страничната галерия на храма, както и оригиналната тухлена настилка.
„Прави впечатление, че в струпаните огромни насипи от тези разкопки не се откриват никакви находки, включително и с днешните съвременни технически възможности, като прецизни металдетектори. Напълно е очевидно, че находките (вероятно стойностни, с високи експозиционни качества) са били основната цел на тогавашните разкопвачи на едни от най-важните култови паметници на столичната търновска крепост“, разказва още доц. Робов.
Дияна ГАНЕВА
Всяко едно твърдение или предположение има право на съществуване, но подобно твърдение е смехотворно. Няма как да знаем чие притежание е била монетата. Още повече, ако това на снимката е намерената монета, то тя не е изгубена през 1884 година, което ясно личи от състоянието и. Дадената монета е била в активно обръщение не една и две години, в резултат на което е силно износена. Въпреки, че среброто е мек метал, това са следи от многогодишна циркулация.