Работодателят няма право да удържа от заплатите пари за Covid тестове
Те се вписват като разход на фирмата за грижа за служителя
Когато законът изисква от работодателите да се правят тестове за COVID-19, тяхно задължение е да заплащат тестовете. Работодателят няма право да удържа от заплатите на работниците и служителите пари, които е дал за тестове.
Те се вписват като разход на фирмата за грижа за служителя. Това се посочва в изготвен от експертите на КНСБ наръчник за работа по време на пандемия.
Работодателят може да изисква от работника и служителя си документ, че е здрав. При постъпването на работа се изисква медицинско, а в закона пише, че могат да се изискват и други документи – тоест сертификат за ваксиниране, тест, с каквото може да се докаже, че човек е здрав, уточняват от КНСБ.
„Представете си, че сте на работа, а колегата ви в стаята не е ваксиниран или тестван – как ви се осигурява безопасна среда?“, се посочва в наръчника.

Много от работодателите са длъжни периодично да извършват профилактични прегледи на работещите. Затова нямаме причина да кажем, че тестът за коронавирус е различен от това, допълват от синдиката и уточняват, че когато законът изисква от работодателите да правят такива тестове, тяхно задължение е да ги заплащат.
Експертите на КНСБ отговарят в наръчника на въпросите кога ни е необходим зелен сертификат за работа, какво представлява той, как можем да го получим, имаме ли право на отпуск заради COVID -19, какво да правим, ако се заразим с вируса на работното място.
Има и разяснения по темите орязват ли заплатата ни при намалено работно време, какви са мерките за подкрепа на заетостта, които действат в момента.
Наръчникът с практически съвети и насоки за работа по време на ковид пандемия може да се изтегли от страницата на КНСБ.
Източник: паритени.бг