„Национално обединение на десницата“ пред мениджмънта на „Захарни заводи“: „Пред предприемаческата активност не бива да се слагат политически изисквания“
Онлайн се проведе срещата между кандидатите с номер 7 и представителите на най-големия производствен комплекс за хранителни продукти у нас
Дистанционно поради здравните мерки се проведе срещата между висшия мениджърски екип на „Захарни заводи“ – Горна Оряховица, и кандидатите за президент и вицепрезидент от „Национално обединение на десницата“ Горан Благоев и д-р Ивелина Георгиева и лидерите на партиите в обединението Цветан Цветанов и д-р Петър Москов. Заедно с тях в партийния офис в старата столица бе експортният директор на „Захарни заводи“ Борислав Ангелов, който е кандидат за народен представител от великотърновската листа с номер 7, на която Цветанов е водач.
В срещата, осъществена чрез популярна платформа за онлайн събития, се включи лично г-жа Валентина Ралева, изпълнителен директор на най-големия комплекс за производство на хранителни продукти у нас, а също членовете на Управителния съвет, както и директорите на предприятия в състава на „Захарни заводи“.
Водачът на листата Цветан Цветанов припомни усилията, които полагаше като министър на вътрешните работи и вицепремиер, за да се ограничи контрабандата. „Защото, когато сивият сектор се увеличава, това рефлектира върху производства като вашето, които работят по правилата. При разговорите, които сме водили със собственика г-н Узунов, съм имал възможност да се убедя колко голям проблем е за предприятията, които имат много работници, плащат изрядно всички осигуровки и данъци, да бъдат конкурентоспособни на пазара, когато има такова явление „сива икономика“. Направих всичко възможно, за да се изсветли секторът и искам за пореден път да ви благодаря за оценката и тази подкрепа, която сте ми давали през годините“, каза Цветан Цветанов.
Той благодари и за това, че
СЕРИОЗНИЯТ БИЗНЕС ОТНОВО ИМА СВОЕ ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО В ЛИСТАТА В ЛИЦЕТО НА ЕКСПОРТНИЯ ДИРЕКТОР НА „ЗАХАРНИ ЗАВОДИ“ БОРИСЛАВ АНГЕЛОВ
който освен успешен мениджър е също политолог и магистър по дипломация и международни отношения.
„Най-важното за бизнеса са правилата и това те да бъдат еднакви за всички“, каза още Цветанов и добави: „Искаме всички, които са в трудоспособна възраст и могат да работят, да не получават социални помощи, защото това е кражба от пенсионерите и инвалидите. Искаме и реален интегритет на хората от т. нар. „малцинства“ –
ТЕЗИ, КОИТО НЕ СЕ ОБРАЗОВАТ И НЕ ТРУПАТ ТРУДОВИ НАВИЦИ, ДА НЕ ПОЛУЧАВАТ ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВАТА, ЗАЩОТО ТОВА Е КРАЖБА ОТ РАБОТЕЩИТЕ
Към това се стремим, защото една нация, за да бъде просперираща, трябва да има образовано и активно население“. Връщането към ценностите на традиционното българско семейство от мъж и жена е друг от акцентите в програмата, заяви още Цветанов.
„От нашия глас зависи кои хора ще бъдат в парламента“, каза г-жа Ралева, като пожела успех на кандидатите с номер 7.
Представителите на „Захарни заводи“ определиха като много стойностни авторските телевизионни предавания на историка, публицист, родолюбец и активен участник в обществени каузи Горан Благоев. Кандидатът за президент на десницата, който също е с номер 7 в бюлетината, припомни части от професионалната си биография, които му дават поглед върху работата на президентската администрация. „Видял съм и доста от негативите, които смятам, че мога да преодолея“, каза той. Горан Благоев сподели притеснението си от това, че в тази кампания толкова много политици говорят неверни неща, водени от популизма: „Призовахме всички наши конкуренти – крайно време е да спре фалшивото говорене. Защото, който подвежда хората, ги манипулира за своя изгода“.
Пред висшия мениджмънт на най-голямото хранително-вкусово предприятие у нас Горан Благоев каза още: „Като хора на бизнеса, вие знаете колко е важно да имаме доверие в институциите и авторитетите. За съжаление
БЪЛГАРИТЕ ВЕЧЕ НЯМАТ ДОВЕРИЕ В СВОИТЕ ИНСТИТУЦИИ. ТОВА Е ДРУГАТА МИСИЯ НА ЕДИН ПРЕЗИДЕНТ – ДА ВЪЗСТАНОВИ ВЯРАТА В АВТОРИТЕТИТЕ
защото и по темата с ваксинациите си личи колко лесно зачертаваме качествените хора на науката“.
Горан Благоев изтъкна още: „Ако получа доверието на избирателите, ще разчитам много на съветите и опита на хора като вас и на бизнеса, който помага на качествената култура“. Като пример от миналото той даде братята Евлоги и Христо Георгиеви. „Днес липсва качествен закон за дарителството и меценатството“, каза кандидатът и подчерта амбицията си да работи в тази посока: „Като президент, бих могъл да бъда много полезен и ще разчитам на компетентна помощ от хора като вас“.
При срещата кандидатът за вицепрезидент д-р Ивелина Георгиева сподели убежденията си на човек, който през последните две години ръководи най-големия болничен ковид сектор у нас и е на т.нар. първа линия в борбата с болестта. По нейните думи нужен е не само медицински изход от кризата:
„НИЕ, ЛЕКАРИТЕ, КОЛКОТО И ДА НИ Е ТРУДНО, ЩЕ СЕ СПРАВИМ – ТОВА НИ Е РАБОТАТА. НО ЗДРАВНАТА КРИЗА НАРУШАВА ВСИЧКИ ДРУГИ ЧАСТИ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ ЖИВОТ“
Затова реших да участвам в тази кампания – за да дам своя опит и цялата си енергия в намирането на път за излизане от тази криза. Ние вярваме, че ваксинацията е единственият начин за справяне. И в същото време вярваме, че независимо колко процента от българските граждани се ваксинират, държавата трябва да намери сили и в един момент да сложи край на административните мерки, които пречат на нормалното ни съществуване. В този смисъл имаме много прост план, който оповестихме още в самото начало. В рамките на 3 месеца да бъде проведена много активна информационна кампания, която от врата на врата да стигне до всеки. След това всеки има право на своя избор, да поеме своята отговорност и като общество да продължим напред“, коментира авторитетният лекар и здравен мениджър д-р Георгиева.
„През собствената си ежедневна призма на работа знаете, че когато човек се заеме сериозно да върши нещо, обикновено трупа повече негативи, завист и обвинения, отколкото оценяване по достойнство на нещата, които е свършил“, обърна се към събеседниците си д-р Петър Москов, лидер на една от партиите в дясното обединение. „Ние вярваме в просто формулирани неща. Вярваме, че
ДЪРЖАВАТА НЯМА КАКВАТО И ДА БИЛО РОЛЯ В СТОПАНСКИЯ ОБОРОТ И РЕАЛНИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ ПРОЦЕС И НЕ БИВА ДА СЕ МЕСИ. ИМА САМО РОЛЯТА ДА СЪСТАВИ ПРАВИЛАТА
и да съблюдава това всички в житейското състезание да вървят по едни и същи правила. Задача на държавата е да направи публичната сфера добра, да изгради смислени системи на образование, лична сигурност и здравеопазване. Пред предприемаческата активност не бива да се слагат политически изисквания“, изрази д-р Москов позицията на „Национално обединение на десницата“ с номер 7.
Петър Москов също коментира най-наболелите теми. „В условията на това да плащаме два-три пъти по-скъпа енергия ние правим собственото си българско производство неконкурентоспособно, а домакинствата – енергийно бедни. Причината за това не е решение на КЕВР, което трябва да се промени, а победилата лява политика на „сега и веднага“ и тези
ИНАЧЕ ЧУДЕСНИ ЦЕЛИ ЗА ЧИСТА ОКОЛНА СРЕДА. ЗА ТЕЗИ ЦЕЛИ ОБАЧЕ ПЪРВО ТРЯБВА ВСИЧКИ НИЕ ДА ОЦЕЛЕЕМ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛНО
коментира той и припомни, че близо 60% от цената на тока е данък върху въглеродните квоти, който е чисто политически и е наложен от левицата. Непосилните цени на тока и газа са вследствие на тази целенасочена „зелена“ политика да не се добиват енергоизточници в рамките на Европа. Резултатът е липса на достатъчно горива и скъп внос от Русия.
В дългосрочен план това вероятно е смислено, коментира Москов, но бе категоричен: „Решението, което предлага десницата, не е да хвърляш пари върху надграждането на грешката си, а да спреш да я правиш. Настояваме за отпадане, за срок от 1 година на политическия данък върху цената на електроенергията“. Възобновяване на проучванията за газови находища, завършването на каскадата „Горна Арда“ и водната централа „Никопол – Турну Мъгуреле“ за увеличаване енергийната независимост на България и дата за затваряне на въглищните ни централи едва през 2050 година са сред другите предложения за справяне с растящите цени на еленергията.
Има ли шансове за съставяне на работещо редовно правителство, интересуваха се мениджърите на „Захарни заводи“. „За нас е важно да има такова и желанието ни е да има, защото, когато правителството е редовно избрано, ще има парламентарен контрол и ще може някой да носи съответната отговорност. Защото в момента никой не носи отговорността нито за ковид ситуацията, нито за Плана за възстановяване и устойчивост, който трябваше да бъде навреме подаден в ЕК. Вече всички държави от Европейския съюз получиха авансови суми и една съседна Гърция например, получи 4 милиарда евро“, коментира Цветан Цветанов.
Лидерите на „Национално обединение на десницата“ прогнозираха, че
СЛЕД ИЗБОРИТЕ МОЖЕ БИ ЩЕ СЕ СФОРМИРА НЯКАКВО ПРАВИТЕЛСТВО, НО ТО НЯМА ДА ИЗХОЖДА ОТ ОБЩИ ИДЕОЛОГИЧЕСКИ ПРИНЦИПИ И РАЗБИРАНИЯ
По темата Петър Москов коментира още: „Много е лесно да се вдига шум за един месец и след това да кажеш: „Ами то такова е сега международното положение“ и да свиеш перките. Когато носиш отговорност, се вижда кой може и кой не може. И Цветанов, и аз сме носили отговорност, и то реална. Трудно ми е сега да съм оптимист и да кажа, че ще има работещо правителство със смислени действия“.
Без присъствието на истинска, смислена десница, която да отстоява ценностите на активните, работещи и отговорни десни хора, следващият парламент няма да бъде полезен за справяне със задълбочаващите се кризи, категорични са от „Националното обединение на десницата“ с номер 7.