Адрес: На село! В Драганово страдат от безводие, но им направиха две игрища
Кметът Светослав Иванов: „Наехме частни охранители и престъпността рязко намаля“
Горнооряховското Драганово е едно от големите села в областта, но тази година и там животът си тече тихо заради пандемията. За втори пореден път нямаше Празник на градинаря, на който жителите да се повеселят и почетат градинарите гурбетчии, прославили Драганово из цяла Европа, но овладели преди това занаята по плодородните му земи. Затова пък успешно се проведе вторият национален литературен конкурс на името на най-видната личност, родена в селото – Асен Разцветников. А и с изявите си самодейците на НЧ „Съединение – 1888“ продължават да поддържат духа жив. Групите за народни танци, народният хор и детският театър се радват на интереса и любовта на местните жители и участват във всички празници. Тези дни тържествено светна и коледната елха на площада с надежда за по-добри дни през следващата година. Настоящата обаче драгановчани ще изпратят със смесени чувства.
Не бе още минала зимата, през февруари те излязоха на протест заради безводието, което ги мъчи, и блокираха пътя за Русе и към Поликраище. За решаването на проблема досега чуват само обещания. Затова пък селото може да се похвали през тази година с двете си нови игрища – футболно и комбинирано (за волейбол и баскетбол). Изградени са по проект на Община Горна Оряховица, който обхваща по-големите села – Драганово, Първомайци, Поликраище и Долна Оряховица. „За съжаление, трудно се опазват. Редовно намираме върху изкуствената трева захвърлени празни бутилки, младежите боядисват със спрейове”, казва кметът Светослав Иванов. А персоналът за чистене не достига. Един човек е назначен по програма за временна заетост до края на декември, отделно работят тези, които получават социални помощи и имат задължение да полагат общественополезен труд. Те са общо 6 души и ако през януари 2022 г. новите им заявления бъдат одобрени, кметството ще продължи да ги ползва като работна ръка. Другото хубаво нещо, което се е случило, че изцяло са асфалтирани улиците „Хан Аспарух” и „Хан Крум”.
Битовата престъпност също е рязко намаляла още от 2015 г., а охраната на Драганово бе поверена на „Делта гард”, поне досега. При последното преброяване, което се случи през 2021 г. жителите на селото са 1559, а по документи – около 2800. В Драганово ромите и турскоговорещите са много и по думите на кмета постепенно завладяват селото. Даже в ОУ „Св. Климент Охридски”, в което се учат 70 деца, на този 15 септември не е приет нито един ученик от български произход. Може би затова в иначе голямото и устроено село все още има доста къщи за продан, които освен това са по-евтини от тези в Поликраище, Първомайци и Правда. Могат да се намерят имоти за 20 – 25 хиляди лева, на по-ниска цена са къщите в лошо състояние и изискващи голям ремонт. По думите на Светослав Иванов търсени са и къщи, които са полусъборени, но имат елпартида и голям двор, за да могат да се поставят фотоволтачни системи. На 7 – 8 къщи в Драганово вече има изградени такива.
Позатихващ, но все още актуален е и проблемът с незаконната сеч на дърва. Преди дни такъв сигнал в редакцията на в. „Борба“ подаде Христо Мирчев Дачев. След като звънял на 112 и уведомил кмета, той се обади и в редакцията, за да съобщи, че често през последните месеци чува машините. Каза ни още, че е собственик на гори и се тревожи за тях. Според кмета въпросният жител на селото обичал да пише редовно до полиция и прокуратура и дори до Апелативния съд и често след проверка на сигналите му се оказва, че ги е разкарвал напразно. Този път обаче тревогата му била основателна, макар че Христо Мирчев посочил друга местност. В средата на миналата седмица били заловени двама роми, докато превозват с каруците си незаконни дърва за огрев от местността Хранов баир, общо 2,4 кубика. Нарушителите са хванати по случайност при проверка на полицията на пътя Сушица – Камен, след моста на Драганово. Количеството е конфискувано, намира се на съхранение в кметството, а по случая се води преписка.
Макар и не единичен случай, незаконната сеч не е така масова, както преди години, защото хората от малцинствата, които основно я вършеха, са на работа в чужбина, коментира кметът. И смята, че престоят им в страни с по-строги закони им влияе положително. „Не че са станали заможни, но там живеят добре и предпочитат да не се връщат. Идват си през юли – август, когато са отпуските, купуват къщи, правят ремонти”, обяснява той.
Отсега се притеснява дали ще има пари за уличното осветление, защото цялото село е осветено и регулярно се поставят осветителни тела там, където досега е нямало. През 2021 г. са поставени на още 4 – 5 места. И други проблеми стоят на дневен ред, пък и населението се топи заради висока смъртност. Но наближава Бъдни вечер и пак ще тръгнат коледарите из Драганово.
Ана РАЙКОВСКА