След фалита си местен индустриален гигант стана склад за перилни препарати
Бившето ПМЕ в Дълга лъка разпродадено на части за 1 млн. евро
Нов склад в м. Дълга лъка отвори преди три месеца плевенската фирма „ЛС Комерс” ООД и това е една от най-новите инвестиции във Велико Търново. Фирмата се занимава с дистрибуция и логистика на парфюмерия, козметика, перилни и почистващи препарати, както и на санитарно-хигиенни продукти. Зарежда обекти в цяла Северна България и предлага продукти на утвърдени наши и световноизвестни производители. Освен централния склад в Плевен и новия във Велико Търново фирмата разполага с такива и в Шумен, Добрич и Русе. Модерната складова база се намира в двора на бившето ПМЗ (Предприятие за монтажни заготовки), като плевенчани са закупили и преустроили част от производствения корпус. Така, вместо да се руши, сградата, строена в края на 60-те години на XX век, отново влиза в употреба.
Самото ПМЗ има печалната слава на много други промишлени предприятия, които така и не потръгват след приватизацията. Началото му е през 1973 г. Създадено е да задоволява нуждите от уникални метални заготовки на строителните, промишлени и монтажни управления в страната. И за изработка на нестандартни метални елементи за нуждите на АЕЦ „Козлодуй“. За историята му данните са оскъдни, може би защото, макар и голямо на площ и с много техника, там никога не са работили много хора. Простирало се е на площ от 21 декара, на юг от него е минавала жп линия, а на близо 9 декара се разгърнало мащабно строителство. Незастроените терени пък били асфалтирани още навремето. Най-голяма площ е заемал главният производствен корпус от 7087 кв. м, който съдържал механичен цех и цехове за заготовки, за електростатично покритие и пресов цех. Имал е стругарско отделение и електрическа подстанция за преобразуване на входящото напрежение от 20 kV на 220/380 V.
Предприятието е имало огромни гаражи, складови помещения, парова централа със сгради за мазутно-нафтово стопанство и за парокотелно с комин, който още стои. И собствена пречиствателна станция. В административната сграда се помещавал работнически стол.
През 1991 г. ПМЗ се преименува на „ПМЕ” ООД и е приватизирано през 1999 г. от софийска фирма. Основната дейност се запазва – изработка на монтажни заготовки и елементи за електроинсталационни работи, газоходи, осветителни стълбове, нанасяне на антикорозионни покрития по електростатичен метод. Управител на новото дружество става Янка Пенева, а основният акционер с 98,46% е „ПМЕ – 999” ООД. От началото на новия век в предприятието работят средно 25 души, като техният брой постоянно намалява с годините. Влошава се и финансовото състояние, а дълговете растат. Заради огромния ипотечен кредит, който „ПМЕ” ООД не може да обслужи, D Bank става собственик на имотите, разделя ги на 4 парцела и ги предлага за продан общо за над 1 млн. евро. Преди две години ПМЕ окончателно престава да работи, а машините са изнесени. Сега освен новия склад в имота другият обитател е автосервиз, помещаващ се в административната сграда, собственикът на който плаща наема си на банката.
Ана Райковска
Сн. авторката
Колко работещи заводи имахме. Радост беше, когато хармониките бяха пълни до дупката от работещи. Кой ни пожела тази съдба….от сега.
Имахме,ама произвеждаха боклуци, годни само за соцлагера по съветски образец!
С тези некачествени метални конструкции само хабяха хубавият пернишки винкел.За това социализъмъ пропадна -щото не уважаваше винкела.България ще се оправи когато дойде винкелната демокрация и справедливост се раздава не с бейзболни бухалки по американски образец,а с качественият български Пернишки винкел!