В Елена ще бъдат възстановени още три черковища
С пет черковища и три църкви възрожденска Елена е пример за здрави корени, силен дух, морал и просветност и неслучайно в далечното минало балканският градец е известен като българския Витлеем и малкия Атон на Балканите. Смелост не липсвала на еленчани и пресметливост на чорбаджиите къде с пари, къде с хитрост да издигнат достолепни храмове в смутно време пред лицето на властта, които и днес удивляват не само с архитектура и вътрешна украса.
До неотдавна петте черковища в града бяха забравени, дори заличени и почти не можеше да се предположи, че са свети места, на които хората са извършвали религиозните си обреди, правели са курбани за берекет и здраве. Две от черковищата – „Самуилец“ в Кисьовската махала и „Кръста“ („Еленин гроб“) до Чучура, смятано за най-старото черковище, са свързани с легендата за възникването на селището Елена.

През 2014 година родолюбивите еленчани Васил Славов, проф. Панайот Панайотов, Никола Костов, Никола Бакърджиев, Сава Ковачев и Йордан Димитров подеха инициатива за възраждане на светите места. Две години по-късно с дарения и със съдействието на Община Елена двете черковища, свързани с гибелта на двамата младоженци – Самуил и Елена, са възстановени и осветени на празника на града 21 май и на Кръстовден.
„През тази година продължаваме работата и по останалите три черковища – в Костовската, Кметската и Еловската махала (местността Колинката). Камъните са готови и както и другите два кръста, новите са изработени от каменоделеца Замфир Първанов, споделя проф. Панайотов.
В миналото всички черковища се поддържаха от хората, живеещи в махалата. Децата играеха край тях, но никой не си позволяваше да осквернява камъка, защото се знаеше, че той е свещен. Тогава мало и голямо почиташе традициите, а трудолюбието и уважението бяха заложени в манталитета на многолюдните семейства от Еленско.
Черковището в Кметската махала, което се намира в североизточната страна на града, е свързано с нашата фамилия. Навремето прадядо ни Стоян Попов – виден търговец, индустриалец, народен представител дарява място за разширение на черковището. Сега, когато започна разчистването във връзка с възстановяването, неговият внук Драгомир Панайотов предостави безвъзмездно дървесината от разчистените дървета за нуждите на хосписа в Елена.
С възкръсването за нов живот на тези знакови места от миналото в петте махали на Елена градът ще възстанови за поколенията своята позагубена памет“, е убеден проф. Панайотов.
Мария СИМЕОНОВА