Депутатите от ГЕРБ – СДС Димитър Николов и Костадин Ангелов за кризата с високите сметки за ток: „Държавата я няма”
„Държавата я няма”, заявиха в Горна Оряховица народните представители от ГЕРБ – СДС Костадин Ангелов и Димитър Николов. Така определиха те драматичната ситуация с високите сметки за ток на общините, училищата и институциите. Депутатите от Великотърновския многомандатен район са на обиколка из областта, а днес са имали среща с кметовете на Горна Оряховица – Добромир Добрев и на Лясковец – Ивелина Гецова. На приемната с граждани са дошли и представители на общински училища, детски градини и социални домове. Всичките с една тревога – високите сметки за ток и от там – големи финансови проблеми.
Според Костадин Ангелов ситуацията е много драматична, а всички гръмки обещания за приоритети в областите образование, здравеопазване, култура, спорт остават по-скоро пожелателни, отколкото реални. Той посочи редица примери за драстично по-високи сметки, отразени във фактурите за електроенергия за ноември и декември през 2021 г. в сравнение със същите месеци на предходната година. Така например, за декември 2020 г. детска градина в Горна Оряховица е платила 275 лв., а за последния месец на 2021 г. – 2167 лв. Респективно за ноември 2020 г. – 912 лв., а за същия месец през 2021 г. – 1300 лв. От януари до май 2021 г. са платили общо 4350 лв. за електроенергия. Прогнозата за същия период на тази година е 8100 г. В пъти скокове в цените се наблюдава и за газта. В тази детска градина са съкратени 4 учители като начин да се икономисат средства. „Не знам за какви безплатни детски градини говорим, преди да станат такива, най-вероятно ще изчезнат”, обобщи Костадин Ангелов. А в Дома за пълнолетни деца с умствена изостаналост в с. Драганово са настанени 80 души, с персонал от 45 човека, който е нужен и няма как да бъде редуциран. Не може да се спре и отоплението, нито хората да не бъдат хранени и без нужните медикаменти. Въпреки икономиите през декември 2021 г. от 3000 киловата, сметката е три пъти по-висока. Депутатът припомни, че за подобни заведения министърът на здравеопазването е обещал безплатни тестове за коронавирус, но до ден-днешен подобни тестове няма. И това, според него, е поредната лъжа на правителството. „Ако не се намеси държавата, тези хора в с. Драганово са обречени на студ и глад”, заяви още той.
Трагична е ситуацията и в община Лясковец, която е платила сметка за ток за м. декември 2021 г. в размер на 78 566 лв., при 27 330 лв. за декември 2020 г. „Забележете какъв е тук цинизма. В проектобюджета за 2022 г. изравнителната субсидия на общината е актуализирана и е увеличена с 5400 лв. Това е по-малко отколкото през миналата година и това е, защото Община Лясковец има добра данъчна събираемост. НАП също има добра събираемост и получава по-големи бонуси. Ето това се казва двоен стандарт в държавата”, коментира още Костадин Ангелов. „Бичуваме добрите общини и добрите управленци на местно ниво”, допълни народният представител Димитър Николов. „Отдавна предупреждавахме с д-р Ангелов, че общините ще останат на тъмно и ще предприемат мерки на ограничения. 90 общини вече го сториха, навярно ще се увеличат. Аз лично не съм си представял в 21 век една от най-масовите публични услуги – уличното осветление, да изгасва в малките общини в най-тъмните часове на денонощието, а това крие много рискове. Това е предпоставка за нарастването и на битовата престъпност. Това съм го коментирал и с нашите специалисти по обществен ред и сигурност. Това бездействие води каскада от проблеми”, каза още той. Димитър Николов изтъкна и огромния респект, който има към местното самоуправление и смята, че по-голямата част от кметовете в България могат да преподават на народните представители управление на публични ресурси.
ГЕРБ – СДС са внесли законопроект в Народното събрание за въвеждане на компесаторен механизъм, който ще се разглежда във вторник от Енергийната комисия. Той предвижда пълен размер за небитови крайни клиенти на енергийния пазар. Това означава държавата да заплати разликата между прогнозната пазарна цена, определена с решение на КЕВР от 1 юли 2021 г. и средномесечната цена на пазар „Ден напред”. ГЕРБ – СДД са предложили този механизъм да важи за общини, общински предприятия и търговски дружества, в това число детски градини и ясли, старчески домове и др. организации и социални институции, болници и болнични заведения, както и молитвени домове от различните вероизповедания. И още – университети, училища, студентски общежития, музеи, библиотеки, читалища, театри и др. културни обекти. Компенсаторния механизъм е за срок от 6 месеца, в сила от 1 януари 2022 г. „Всичко това ще струва няколко милиарда лева, но държавата има такъв ресурс и тя трябва да го осигури за българските граждани, тъй като амбициите на „Продължаваме промяната” бяха много големи. И хората очакват те да се реализират. Парите са налични, необходим е обаче административен капацитет да бъдат правилно управлявани и разпределени. Мярката трябва да бъде безвъзмездна, а тя вече е и закъсняла. Ако се тръгне на отпускане на заеми през ББР – това е цинизъм. Тя може да се осъществи с акт на Народното събрание”, коментира Костадин Ангелов. Според него, ако членовете на Енергийната комисия в парламента се държат като държавници, а не като инатливи малки деца, би следвало да подкрепят законопроекта, защото е в интерес на хората, смята той. И припомни, че да се предлага тази мярка се е стигнало, защото през юли служебното правителство на Радев е пропуснало възможността да сключи споразумение с ЕК за т. н. механизъм за капацитет. Той позволяваше държавна помощ на въглищните централи, които да компенсират големите разлики за вредни емисии. По този начин цената на тока щеше да бъде много по-малко увеличена, отколкото сега – 3,5 пъти. Това решение бе подготвено от правителството на ГЕРБ, но не беше взето и подписано на инат, според депутата. Сега от този инат страдат всички граждани.
Ана Райковска
Сн. авторката
Кой се интересува от тези смешни хора?!
Точно – и безполезни! Хахахха