Дамите постепенно изместват мъжете в управлението на Велико Търново
Кой пол доминира във ведомствата на старата столица
Някога световният ред е давал превес на мъжете в управлението на всяка страна. Считало се е, че жените трябва да отглеждат децата, а мъжката част да се грижи за благоденствието. През ХХ век обаче започва еманципирането на жените в световен мащаб, като България е една от първите държави в света, която разбира и вярва, че жените могат да се справят наравно с мъжете във всички сфери на управлението, образованието и икономиката.
Безспорно, и до днес мъжете доминират в местната власт и политиката. Изобщо мъжката част е заела трайни позиции в много ведомства и няма намерение да дава юздите на нежния пол. Дамите във Велико Търново обаче дават сериозна заявка, че мъжката хегемония може да се промени, и постепенно заемат позиция след позиция. Ето как стоят нещата в основни институции и ведомства на Велико Търново.
МЪЖЕТЕ ДЪРЖАТ ЗДРАВО ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ
Общинският съвет в старата столица е почти непревземаема територия от дамите през последните десетилетия. Към днешна дата в най-голямата група, тази на ГЕРБ, има само три дами и четиринадесет мъже. Това са д-р Даниела Андреева, Гергана Евтимова и Йорданка Стефанова. Във втората по големина група, която е на БСП, пък има само една представителка на нежния пол – Валерия Дончева, която е обградена с шестима мъже. При „Демократична България“ ситуацията е подобна – Елена Чамуркова има двама колеги. Точно такава е структурата и при групата на ВМРО, където единствената дама е д-р Юлия Тонкова. В БДО Калина Широкова също е единствена представителка на нежния пол. В „Алтернативата на гражданите“ и ДПС пък няма нито една дама.
На практика жените в местния парламент са само 7, а мъжете са 30, което е повече от четири пъти разлика. В сравнение с предходния мандат дамите са намалели с една. Точно 7 са били жените и в мандата 2011 – 2015, а най-малко са били дамите в периода 2007 – 2011 г., когато те са само 5.
ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ Е ЖЕНСКА ТЕРИТОРИЯ
Ако говорим за тясното ръководство, там ситуацията също е в полза на мъжете. Сред заместниците на Даниел Панов има само една дама – Снежана Данева-Иванова, която работи в компанията на колегите си проф. Георги Камарашев и новоназначения Нейко Генчев.
Но по етажите на Общината ситуацията е различна. Директорските кресла заемат предимно жени. Всъщност най-важният човек в администрацията е секретарят. А във Велико Търново тази длъжност от се заема от Мина Илиева.
Дирекция „Обществени поръчки“ се ръководи от Надя Петрова, която разчита общо на 13 души, от които само двама мъже. Дирекция „Бюджет и финанси“ е поверена на Мариян Маринов, но той е единствен мъж там сред 14 дами. Розалия Стефанова пък оглавява дирекцията „Административно обслужване“. Десислава Йонкова ръководи дирекцията „Правно обслужване и управление на собствеността“, където също доминира дамския състав. Абсолютно същото е положението и в дирекция „Проекти и програми“, където директор е Мариела Цонева. Тя ръководи екип от 7 дами и един мъж. Дирекция „Местни данъци и такси“ е поверена на Вежен Пенев, но пък 24 дами и само двама мъже работят там. В дирекцията „Образование, младежки дейности и спорт“ също надделяват дамите, а ръководството е поверено на Пенка Игнатова. Същата е ситуацията в дирекция „Култура, туризъм и международни дейности“, където директор е Нелина Църова. Нищо по-различно няма и в дирекция „Социални дейности и здравеопазване“, където директор е Росица Димитрова. Всъщност единствената дирекция, в която преобладава мъжката част, е „Строителство и устройство на територията“ – там директор е Динко Кечев.
ДАМИТЕ ДОМИНИРАТ И В ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ
За разлика от Общинска, в Областна администрация дамите доминират в политическия кабинет. Заместник областният управител Огнян Стоянов е „самотен“ сред колегите си в обкръжението на областния управител Людмила Илиева и другия заместник Соня Будева. В същото време главен секретар е Петя Райкова.
В Областна администрация има две дирекции, които също се ръководят от жени. Милена Павлова-Карабялова е директор в Обща администрация, а Силвия Димитрова в Специализирана.
ВЪВ ВЕДОМСТВАТА ИМА БАЛАНС
В останалите ведомства във Велико Търново се наблюдава равенство между мъжете и жените. Областно пътно управление е поверено на Венцислав Ангелов. Като цяло там е мъжка територия, макар и с малки пробиви през годините. Регионалното управление по образованието пък е на обратния полюс. Там жени ръководят структурата от години и не позволяват на мъжете дори да си помислят за директорското място, което към днешна дата се заема от Розалия Личева. РИОСВ пък отскоро има нов директор и това е Мая Радева. Там е имало мъжки пробиви през годините, но за кратко. Иначе в администрацията работят и мъже, и жени. Що се касае до Областната дирекция „Земеделие“, там мъжката част е водеща. Директор към този момент е Тодор Тодоров. Николай Николов заема поста в Регионалната дирекция по горите, а д-р Евгения Недева ръководи Регионалната здравна инспекция.
След десет-петнадесет години мнозинство в администрацията ще са джендари.Слава на Истанбулската конвенция!