Направиха първа копка на нов завод за 12 млн. лв. с 80 работни места
Предприятието на „Екстрапак“ край Леденик ще има и соларен покрив
Съсобствениците на компанията за производство на опаковки и чаши „Екстрапак” Милен Георгиев, Веселин Георгиев, Николай Колев и Недко Христов направиха символичната първа копка на най-новия завод на „Екстрапак”. Той ще е четвърти завод на компанията и ще се намира край главния път София – Варна в района на Леденик. Всички съгласувателни процедури са минати успешно, а на 15 февруари е дадена и строителната линия.
Малко над 7000 кв. метра ще е разгърнатата строителна площ на завода, височината му ще е 8 метра, на два етажа. Ще се строи на изцяло празен терен, собственост на „Екстрапак”, а строителната фирма е „Лъки строй” – Габрово, същата, която прави и бизнесцентъра на компанията на входа на старата столица. На покрива на сградата ще има соларен парк за собствени нужди от електроенергия с площ 5400 кв. м и мощност близо до 1 MWh.
В най-новия завод ще бъде концентрирано производството на флексопечат и хартиени опаковки, което в момента се прави в заводи 1 и 2. Намеренията на собствениците са то да се увеличи три пъти, т. е. на месец ще се преработват 900 тона хартия, а не 300, както досега. „Ще разширим значително спектъра на изделията, не толкова като видове, колкото като размери, форми и дебелини. В новия завод ще се произвеждат всякакви опаковки – от хартиени чанти за доставка на храна през фунии за пуканки, кутии за сандвичи, куриерски пликове, та стигаме до някои луксозни хартиени опаковки за европейски брандове от света на модата, опаковъчна хартия и т. н. Всички тези процеси ще бъдат на едно място, под един контрол, с един вход на суровините и един изход на готовата продукция”, обяснява управителят Милен Георгиев.
В НОВИЯ ЗАВОД ЩЕ СЕ ИЗПОЛЗВАТ СЕРТИФИЦИРАНИ ПО НАЙ-ВИСОКИТЕ МЕЖДУНАРОДНИ СТАНДАРТИ СУРОВИНИ ЗА УСТОЙЧИВО ОТГЛЕЖДАНА ДЪРВЕСИНА, СЪЩО ТАКА И РЕЦИКЛИРАНИ ХАРТИИ. Флексопечатът ще бъде с щадящи природата мастила. Производството ще бъде изцяло екологично и няма да замърсява околната среда. Няма да се използват и отпадни води.
В най-новия завод ще се отворят 80 нови работни места, а заради цикъла на производство ще се работи на смени. За всички работници ще бъде осигурен транспорт до работното място, както и редица социални придобивки, за да могат да се чувстват комфортно, обеща Милен Георгиев.
Малко над 12 млн. лева, като очакванията са да бъдат надвишени, са планираните инвестиции в новия завод, който трябва да бъде построен до края на 2022 г. От тях 10 млн. са кредити, а останалите 2 млн. лева са самоучастие. Още толкова „Екстрапак” ще инвестира в другите заводи, които има към момента, или към 23 млн. лв.
В досегашните заводи производството ще се фокусира върху изделия от тъкан и нетъкан полипропилен и рециклиран РЕТ, получен от пластмасовите бутилки. В завод N 1 остават някои специфични хартиени кутийки, за суши например, чанти за многократна употреба, за медицински проби. В завод N 2 ще развиваме производството на полимерни опаковки от рециклирани материали. А завод N 3 остава за текстил, като ръководството на компанията смята да навлезе по-широко в медицинските му приложения.
Сега 70% от продукцията на заводите се изнася в чужбина, главно за страните от ЕС, както и за Швейцария и Норвегия. „Смятаме от новия завод тенденцията за такъв износ да се запази, дори да се увеличи. Европейският пазар е придирчив към екологичността на опаковките и мислим, че ще има голям интерес от чужбина за тази продукция”, коментира управителят.
753 души работят в момента в „Екстрапак” във Велико Търново, което прави компанията един от най-големите работодатели.
Ана РАЙКОВСКА
Сн. авторката