Асистент-денталист е най-новата професия за областта, която ще учат осмокласници през следващата учебна година
Асистент на лекар по дентална медицина е най-новата професия за Великотърновска област, която ще се изучава от бъдещите осмокласници през учебната 2022/2023 г., разбра „Борба“ от началничката на РУО – Велико Търново Розалия Личева. Ще бъде разкрита една паралелка по тази специалност в ПГЕ „Ал. Попов“ – Велико Търново. След завършването на средно образование бъдещите специалисти ще могат да работят в кабинетите на зъболекарите, а при желание младежите могат да надградят със съответните специалности във висшето образование, коментира тя. Изготвен е държавният план-прием за VIII клас през следващата учебна година. Той е съгласуван с комисията към Областния съвет за регионално развитие, тази процедура предстои и с МОН, а в края на март началникът на РУО – Велико Търново, ще издаде заповед за утвърждаването му. Професиите и специалностите, по които ще се обучават, са съобразени с исканията на общините, работодателите и с реалния пазар на труда.
76 ще бъдат паралелките, които ще приемат осмокласници през учебната 2022/2023 г. Всяка година те намаляват заради демографската криза в областта. Първоначалните заявки на директорите на училищата са винаги повече, но реалността показва, че паралелките не могат да се запълнят заради демографската криза и някои от тях биват закривани още след първия етап на класирането. Затова тази година РУО – Велико Търново, е подходило реалистично. От общия брой 51 ще са професионални, което е 67% от местата за ученици, а 25 – профилирани. В критерия STEM направление (наука, технологии, предприемачество, техника и математика) попадат 48 паралелки.
В списъка на защитените от държавата специалности, които се изучават в областта, са: „Осигурителни и комуникационни системи в жп инфраструктурата“, „Ръководител движение“, „Локомотиви и вагони“ в ПГЖПТ „Никола Й. Вапцаров“ – Горна Оряховица. И още една – в ПГ по механизация на селското стопанство в Златарица – „Механизация на горското стопанство“.
А в списъка на специалности с очакван недостиг на кадри през следващите 5 години професионалните паралелки са 14. Те са: „Автотранспортна техника“ в ПТГ „Васил Левски“ – Горна Оряховица, и в свищовската ПГ „Алеко Константинов“; „Машини и системи с цифрово-програмно управление“ в ПГАТ „Цанко Церковски“ – Павликени; „Експлоатация на автомобилния транспорт“ в ПГЛПИ „Атанас Буров“ – Горна Оряховица, и в ПГ по транспорт „Васил Друмев“ в Стражица, „Полиграфия“ в ПГАТ „Цанко Церковски“ – Павликени, и ПГХТТ по „Проф. д-р Асен Златаров“ – Горна Оряховица, „Промишлена електроника“ „Мебелно производство“, „Производство на кулинарни изделия и напитки“ и „Електрообзавеждане на транспортна техника“ – в свищовската ПГ „Алеко Константинов“, „Подемно-транспортна техника“ в ПГТ „Васил Друмев“ в Стражица; „Трайни насаждения“ в ПГМСС – Златарица, и СУ „Климент Охридски“ – с. Камен. В професионалните гимназии могат да се приемат ученици в половин паралелка от едната и половин паралелка от другата специалност.
По най-много специалности – 6, в три паралелки, ще приемат в свищовската ПГ „Алеко Константинов“. Почти всички са от списъка на тези с недостиг на пазара на труда.
Дуалните паралелки за следващата учебна година ще са 6,5 – по-малко от настоящата, в която те са 8. В тях учениците се обучават на професиите си в реална производствена среда. „Полиграфия“ в ПГХТТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Горна Оряховица, и „Локомотиви и вагони“ в ПГЖПТ „Н. Й. Вапцаров“ са защитени, едновременни са и в партньорство с работодателя, който ще ползва кадрите. И това ги прави особено ценни.
Ана РАЙКОВСКА
По-малоумно название не можаха ли да измислят от Асистент-денталист? Какво е това денталист – демонстрация на фантазия и неграмотност? Зъболекар сигурно е стара комунистическа дума, не е модерна нито звучи научно. И защо асистент – защо да не е “асистънт”, по-английски и изтънчено е. Асистънт-денталист. Има разказ Пази, Боже, сляпо да прогледа. Трябва да се чете от подрастващите.