Икономика

Зам.-министърът на земеделието Иван Христанов на среща със земеделци и животновъди от региона: „Успяхме да увеличим COVID помощта за стопаните от 72,5 млн. на 111,5 млн. лева“

Приоритетно трябва да се реши правилният и добре регламентиран достъп до земя

 

Има несъответствие между това, което бизнесът иска, и това, което законодателството създава. Ясно изпъкват „белите петна“ при разпределянето на общинските площи – пасища и ниви, и съответно принципът, по който се извършва това разпределение. Често се оказва, че има стопани, които нямат ясно изразена нужда да ползват конкретни площи, а в същото време има други, които са с голямо поголовие и нямат достъп до земя, за да косят трева и да изкарват стадата. Това налага приоритетно да се реши правилният и добре регламентиран достъп до земя.

Това заяви в събота във Велико Търново зам.-министърът на земеделието Иван Христанов, който се срещна с животновъди и земеделски производители от региона. В дискусиите по наболели проблеми участваха и депутатите от „Продължаваме промяната“ Йордан Терзийски и Милен Матеев.

По думите на зам.-министър Христанов друг съществен проблем е свързан с новите програмни периоди.

„Трябва да премахнем грешките, наслагвани в миналото със забавен прием и обработване на документи, защото тези асиметрии облагодетелстват един сектор за сметка на друг. Механизмът вече е създаден, стратегическият план е готов и през април ще получим първите коментари по него. През юни ще разполагаме с окончателния вариант на плана и това ще ни позволи да разпишем графика за отваряне на мерките много по-рано. Искаме през 2023 г. да имаме яснота за отделните приеми по различните критерии, а стопаните да имат достатъчно време да си подготвят документите. Към момента забелязваме ужасяващи неща“, сподели Иван Христанов.

Зам.-министърът даде конкретен пример за това.

„Бави се някаква мярка и в един момент се обявява шоково. Представете си каква натовареност се появява за Държавен фонд „Земеделие“, които за много кратко време трябва да обработят огромен обем документация. Една агенция не може да работи нормално в такива пикове. Искаме да въведем прозрачност, предсказуемост и планируемост. Така стопаните и ДФ „Земеделие“ ще си разпределят ресурса и ще знаят кога и какво ще се случи“, уточни Иван Христанов.

Той коментира ескалиращото напрежение в бранша заради това, че стопани от различни сектори обявиха стачна готовност, а овцевъдите искат де минимис. (минимална помощ – бел. ред.)

„До стачна готовност се стигна по различни причини. Например при производителите на картофи една от големите тревоги беше, че в новия стратегически план бяха отпаднали картофите за консумация и бяха останали само тези за производство на нишесте. Предадохме стратегическия план в Европейската комисия, в който вече пише „картофи“. Въпросът все още не е решен, но ще се борим до последно. Не се впускаме в тази битка, за да я загубим“, категоричен е зам.-министър Христанов.

Той увери, че ще бъдат подпомогнати оризопроизводителите, но не успя да назове точно с какъв ресурс. Зам.-министър Иван Христанов обясни, че де минимисът е фиксиран и е нотифициран много отдавна.

„Не можем да направим нищо по него, защото той е заварено положение. Тези стопани, които са изчерпали де минимиса, вече са на нула, а други, които все още имат таван, ще го получат. За нас големият пробив беше, че успяхме да увеличим COVID помощта, която някои наричат „голям де минимис“. Успяхме да аргументираме увеличение от 72,5 млн. лева на 111,5 млн. лева. В петък се състоя среща с всички браншови организации, с които се опитваме да определим механизъм за разпределянето на тази сума“, обясни Иван Христанов.

Той допълни, че при овощарите са възникнали проблеми със ставките, защото миналата година са получили допълнително финансиране в размер на 10 млн. лева. Това е позволило ставките им да бъдат повишени. Освен това обаче има увеличение и на площите и при тези условия същата сума, разделена на по-големи площи, води до по-ниски ставки.

„В момента се обсъждат с Министерството на финансите възможности за компенсиране. Нещата обаче не изглеждат розови. Не искам да се държа като политик и да обещавам големи неща, но ще направим всичко възможно да намерим механизъм, за да дофинансираме ставките от миналата година и дори да ги подобрим. Политическата воля за това е налице, има едно предложение, което се надяваме да проработи, но в понеделник ще го обсъдим с екипа от експерти и юристи“, сподели зам.-министър Христанов.

Веселина АНГЕЛОВА

Сн. авторът

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *