Водещи новиниОбразование

Отборът на ПГСАГ „Ангел Попов“ спечели регионалния кръг от националното състезание „Млад строител“

Отборът на Професионалната гимназия по сградостроителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“ завоюва призовото първо място от регионалния кръг на националното състезание „Най-добър млад строител“. Училището беше  официален домакин, а надпреварата се проведе в голям строителен хипермаркет във Велико Търново.

Състезанието премина в рамките на два дни. Отборът на ПГСАГ „Ангел Попов“ извоюва отборното отличие в конкуренцията на Професионална техническа гимназия „В. Левски“ във Видин, Професионална гимназия по строителство, архитектура и компютърни науки „Проф. арх. Стефан Стефанов“ в Монтана и Професионалната гимназия „Димитраки Хаджитошин“ във Враца.

„Тази година нашата гимназия беше избрана да бъде домакин на националния кръг. Провеждаме го съвместно с фирми-спонсори и с любезното съдействие на строителния хипермаркет. Учениците са от 9, 10, 11, 12 клас. Комисиите бяха в състав с представители на фирмите-спонсори, строителни фирми от региона, и местната Камара на строителите“, обясни директорът на ПГСАГ „Ангел Попов“ д-р Евгения Илиева.

Учениците се състезаваха в категориите „Мазилки, шпакловки и бояджийски работи“, „Облицовки и настилки“,  „Зидария“ и „Сухо строителство“. Учениците от Велико Търново спечелиха първото място при зидарията и мазилките и останаха на второ място в другите две категории. Сборът от точки беше достатъчен за първото отборно място, което дава възможност на гимназията да участва във финалния национален кръг, който трябва да се проведе в Русе. Втори в класирането останаха учениците от Монтана, а трети се наредиха младите строители от Враца.

„Оценяваха зидарията, прав ъгъл, фугите. В днешно време да си строител е търсена професия и то доста. Има много хора в бранша. Трябва да покажем, че ние сме от най-добрите“, сподели Иван Джуров от ПГСАГ „Ангел Попов“. Той и съучениците му вложиха сили и прецизност, за да постигнат добрите резултати.

Сред участниците имаше и момичета, които работиха наравно с момчетата и показаха завидни умения с инструментите и зидарията. „Защо не един ден това да е моята професия. В моя клас има пет момичета и 20 момчета. Няма мъжка или женска работа“, сподели Андрея Романска от Враца.

Комисиите в състезанието оценяваха теоретичната подготовка, практическите умения и компетентности за изпълнение на строителни дейности, придобити при обучението по професиите от направление „Строителство“ и „Архитектура, урбанизъм и геодезия“.

Михаил МИХАЛЕВ

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *