Горна ОряховицаОбщество

Община Горна Оряховица изгражда две площадки за строителни и едрогабаритни отпадъци

Те ще работят до 300 дни годишно и ще насърчават гражданите за разумно екологично поведение

 

ДВЕ НОВИ ПЛОЩАДКИ ЗА СЪБИРАНЕ, ВРЕМЕННО СЪХРАНЕНИЕ И ТРЕТИРАНЕ НА СТРОИТЕЛНИ И ЕДРОГАБАРИТНИ ОТПАДЪЦИ В ЗЕМЛИЩЕТО НА ГОРНА ОРЯХОВИЦА ПЛАНИРАТ ДА ИЗГРАДЯТ ОТ КМЕТСТВОТО. Процедурата вече е задействана и се очаква положително становище от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Велико Търново, за да се пристъпи към реални дейности.

На първата площадка ще се събират различни по вид отпадъци, като бетонови конструкции, тухли, керамика и т.н., които са с основен произход от физически и юридически лица. Материалите ще се третират чрез трошачна инсталация за рециклиране и повторна употреба.

Предвидените съоръжения за обработка на строителните отпадъци ще бъдат мобилни и стационарни с автономно захранване. Площадката ще работи между 200 и 300 дни в годината, а капацитетът й възлиза на 20 000 тона годишно.

На втората площадка ще се приемат едрогабаритни отпадъци с произход от домакинствата в общината. Там след визуален оглед и преценка ще се извършват дейности по поправка, които включват почистване и ремонт, смазване или друго подобрение, в случай че вещите могат да бъдат възстановени. Възможно е да бъдат и разкомплектовани за осигуряване на части на други изделия.

Нерециклируемите отпадъци пък ще се съхраняват в контейнери и зони до предаването им на юридически лица, притежаващи разрешителен или регистрационен документ по Закона за управление на отпадъците или комплексно разрешително по Закона за опазване на околната среда.

На площадката ще се приемат едрогабаритни отпадъци, като килими, матраци, маси, столове, дюшеци, дивани, секции, части от шкафове, шкафове, тоалетни казанчета, мивки, конзоли, фотьойли, табуретки, шперплат, дървени летви, балатуми, паркети, други видове подови и таванни настилки, дървени греди и т.н.

Втората площадка ще работи за същия период като първата, но капацитетът й за третиране е до 5000 тона годишно.

Двата терена не попадат в границите на защитена територия, нито в зона от екологичната мрежа „Натура 2000“.

От кметството призовават хората да се възползват от бъдещите площадки и да спазват условията за разделно събиране на отпадъци. Образуването на депа на нерегламентирани места се наказва с глоба от 300 до 1000 лв. за физически лица и от 1400 до 4000 лв. за юридически лица и еднолични търговци съгласно Наредбата за управление на отпадъците на територията на община Горна Оряховица.

Галина ГЕОРГИЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *