Млади изобретатели показват роботи проходилки и уреди за повдигане на тежки товари на изложение в Горна Оряховица
Прототип на робот проходилка в помощ на деца с двигателни проблеми бе показан за първи път на Шестото изложение конкурс на младежкото техническо творчество в Горна Оряховица. Той е тестван от лекари и реално може да се ползва от деца до 7-годишна възраст. Машината се изправя на височина до 1,50 метра, автоматично се прилепва по детето, обува му обувките и работи без зареждане на батериите до 4 часа. Роботът е снабден и с ръчка за контрол. Направен е с подръчни материали, изцяло от метални профили, без да се използват металорежещи машини. Частите са заварявани само с флекс. Задвижва се с хидравлични цилиндри. Този робот е само частица от всичко интересно, което може да се види на Шестото изложение на младежкото техническо творчество, което започна в четвъртък в Горна Оряховица.
ОКОЛО 200 УЧЕНИЦИ И СТУДЕНТИ ОТ ПРОФЕСИОНАЛНИ ГИМНАЗИИ И ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТИ ОТ СТРАНАТА, КАКТО И ФИРМИ ПРИСТИГНАХА В ЖЕЛЕЗНИЧАРСКИЯ ГРАД, ЗА ДА ПОКАЖАТ НАЙ-НОВОТО, КОЕТО СА ИЗОБРЕТИЛИ ПРЕЗ ГОДИНАТА. Изложението бе открито в спортната зала „Никола Петров“ от кмета на града Добромир Добрев и с музиката на „Джуниър бенд“. Инициатор за създаването на форума е инж. Владимир Григоров – председател на фондация „Милен Григоров“, а в организацията му съдействат Община Горна Оряховица, Ротари клуб, Федерацията на научно-техническите съюзи в България, както и Асоциацията на индустриалния капитал.


В продължение на три дни оригиналните разработки на младите изобретатели трябва да се докажат пред авторитетното жури, което ще ги оценява. Изложението е отворено за посетители и още с откриването любопитни дечица и ученици изпълниха залата. А в нея наистина има какво интересно да се види.
С два проекта се представя Клубът по роботика от ПТГЕ – Габрово. Единият е „Студеният ток на Тесла“ с ръководител Иван Банчев, а другият, ръководен от Мария Селиванова – за измерване на кръвното налягане и мускулната активност. Действа, като около ръцете се поставят ленти, свързани с уредите, и когато човек ги движи, те измерват стойностите на мускулната му активност. Щом ръцете са в покой, се измерват кръвното налягане и пулсът. Всичко е свързано с компютър, за да може да се виждат данните.
За изобретяването на робота проходилка на баща си Калин е помагал Пламен Адерски от София, който е само на 15 години и учи в гимназията по електроника „Джон Атанасов“. Момчето се интересува от конструкция на роботи, автоматизация и др. подобни неща. То е с напредничав ум и показва още лодки и самоход с обсег 1,5 км, като и трите се управляват с радио. „С техника се занимавам, откакто мога да мисля. Първото нещо, което направих, беше този самоход, той мина вече през три версии, но това не е финалната“, уточнява Пламен. А пред зала „Никола Петров“ бащата Калин показваше друг атрактивен робот, който може да повдига товари до 150 кг и така да помага на хората, предотвратявайки трудови злополуки. Разработката е на немската фирма „Месер“, която има дейност и в София.
Но интересните експонати не спират дотук. Училищна сигнализация, която с лампички замества звънеца за прекъсване на учебните занятия, когато се налага, бе показана от ученически екип, също от гимназия „Джон Атанасов“. Другите му проекти бяха предназначени за часовете по физика и обясняват различни физични закони.
Домакините от Горна Оряховица – спортен клуб „Моделист“, показаха модели на самолети и ракети, които могат да летят. А курсантите от Националния военен университет с ръководител доц. Николай Долчинков показаха два проекта –метеорологична министанция и многоцелева платформа, която може да се ползва за разузнаване и охрана и цели да се запази живота на войника.
Атрактивен бе щандът и на гимназията от Гоце Делчев. Дванадесетокласникът Милен показа част от фигури, изработени през годините от стари автомобилни части, като им се вдъхва нов живот – мотоциклети, шахматни фигури, ракетни установки, автомобили, влакче, самолетчета и хеликоптери и още много други. Частите вземат от автомобилните сервизи, където учениците ходят на практика. Моделите не са копия, а оригинални идеи на младежите или почерпени от анимационни филми, например охлювчето Турбо.
И отново робот – оригиналната версия на „Робко“ с леки подобрения, представен от гимназията в Сопот. На демонстрацията посетителите видяха как взема с щипка бонбон и го премества на друго място. Все още не са правени тестове какво тегло може да вдига роботът. Моделът е чисто изследователски, без на този етап да има приложение в живота.
И малки, и големи бяха привлечени от уникалната колекция на горнооряховчанина Деян Минчев от стари, но работещи компютри, която също бе изложена в зала „Никола Петров“.
В продължение на три дни Горна Оряховица е център на младежкото въображение, а интересните неща наистина си заслужават посещението.
Ана РАЙКОВСКА
Сн. авторката
Излагации. „Изобретатели“ на конвейер. Има англоезичен израз Wannabe, който върши работа.