Водещи новиниОбщество

В кухнята с „Борба“: Впечатлете любимите хора за Великден със здравословен козунак с квас

Майсторката на хляб и сладки погачи Добринка Вълкова: „Храната е превенция срещу заболяванията“

 

ПЪРВАТА АСОЦИАЦИЯ, КОЯТО ВЕЛИКДЕН БУДИ У ВСЕКИ, Е СЛАДКИЯТ И ТОПЯЩ СЕ В УСТАТА КОЗУНАК. Традиционното печиво за празника винаги ще заема почетно място на трапезата на Възкресение, а домакините, успели да замесят разкошната погача, неминуемо ще обират овациите на близките си. Идея за още по-впечатляващ козунак дава вдъхновяващата търновка Добринка Вълкова, която е майстор на хляб и печива. Тя разкрива рецепта, която заслужава да бъде споделена с по-голяма аудитория, тъй като представя здравословен прочит на козунака.

Добринка е културолог, възпитаничка е на Нов български университет. Първата й среща с пекарството била по време на първи курс от следването. Работила като хлебар и така успяла да се издържа и да плати семестриалните такси. Впоследствие била директор на факултет „Продължаващо образование“ във вуза, а след това станала психодрама терапевт. Дълги години практикувала този метод и реализирала проекти с маргинализирани групи. Пандемията повлияла изключително на работата й и се наложило да промени посоката си на дейност. Осъзнала, че сега е моментът да се върне към хлебарството. Завършила кулинарен курс в Центъра за преквалификация в Стара Загора, който бил с продължителност 4 месеца. Веднага след това била наета във фурна за хляб с квас в Града на липите, където приготвяла хляб от ръж и лимец. Преди година обаче се наложило да се върне в родното Велико Търново и от тогава до сега работи в местна пекарна, където в момента прави разкошни погачи, козунаци и други хлебни изделия.

„Най-важното в приготвянето на козунаци е да си натрупал достатъчно опит на принципа „проба-грешка“. Разбира се, може да се получи и от първия път, ако вярвате в късмета на начинаещия“, споделя с усмивка Добринка.

Майсторката предлага домакините да заложат този Великден на козунак с квас, тъй като глутеновата непоносимост и алергия засягат все повече хора в модерното време. В някои случаи това води до напълняване, в други – до отслабване. Темата набира страхотна популярност по целия свят, а в центъра на София има поне 10 пекарни, които правят чист хляб с квас, който е по-скъп, но и се цени високо.

По думите й първата стъпка към направата на квасен козунак е изборът на подходящо брашно. Съветва да изберем пшенично, без ензими и подобрители, за които можем да разберем дали са включени в състава му от информацията на опаковката. Казва, че тайната за приготвянето на пухкав козунак е в дългото втасване.

„Много е важно търпението. То е ключово и е нужно огромно умение, защото човек трябва да има връзка с тестото. По-добре превтасало, отколкото недовтасало“, твърди търновката.

Обяснява, че трябва да използваме добре нахранен квас, който е активен, силен и свеж.

„Рецептата, която предлагам, е за козунак, замесен по двуфазен метод. Пропорциите са за два броя. Първоначално си отделяме количество от общия квас за козунака. Сладкият квас включва 80 г брашно, 80 г вода, 40 г квас и 20 г захар. Забърква се добре и за период от 4 до 6 часа по-късно трябва минимум да удвои размера си. Впоследствие се слагат 150 г брашно, 125 мл мляко, 40 г захар и става маяно тесто – това е първата фаза. После, като се замеси това маяно тесто, са нужни между 3 и 6 часа, за да втаса.

След това към сместа добавяме предварително разбити 4 яйца, 50 г олио и 50 г масло, 150 г захар, 350 г брашно и ароматизатори. В случай че е все още течно, можем да сложим още 150 г брашно. Важно е да не е твърдо! След това пак втасва за още 30 – 40 минути, правим три пъти техниката разтягане и сгъване, като при всяко такова го оставяме да си почине още 30 – 40 минути и чакаме да удвои обема си. Оформяме с канела, локум, шоколад, стафиди и всичко, каквото обичаме. Последното втасване е поне 5 – 6 часа, накрая го намазваме с разбито яйце, захар, канела и орехчета и печем“, уточнява Добринка.

Печенето не се прави при загрята фурна, тъй като захарта лесно може да се карамелизира и да прегори. Съветва да го сложим на 180 градуса, но да се следи цветът и ако преди да са минали 35 – 40 минути повърхността потъмнее много, да се покрие с фолио отгоре, за да се изчака цялостното опичане.

„Вместо захар може се използва мед или да се намали количеството захар и да се добави стевия, която дори е по-сладка, но е здравословна“, допълва майсторката.

Добринка казва, че по-смелите могат да експериментират, като вместо бяло брашно използват лимецово. Такъв козунак със сигурност силно ще впечатли гостите за Великден, ако са ценители на качествената храна.

Галина ГЕОРГИЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *