Гергьовско оброчище е запазено и до днес в Плаково
Възстановяват го през 2011 г.
ЕДНО ОТ МАЛКОТО ЗАПАЗЕНИ ГЕРГЬОВСКИ ОБРОЧИЩА СЕ НАМИРА В ПЛАКОВО. Мястото, където преди векове се е празнувал таченият от българския народ празник, е съхранено и до днес.
То се отличава с автентичен каменен кръст и нов, който е поставен преди 11 години. На оброчището е изобразен и св. Георги. Местните жители не могат да кажат откога се почита светецът. Към днешна дата се разказват легенди. През август 1954 г., в разгара на лятото, се извива силна буря над селото. В близост до оброчището имало дървета, които паднали, съборили оградата и счупили автентичния кръст на пет парчета.
МЕСТНИТЕ ЗАПРЯТАТ РЪКАВИ И ГО ВЪЗСТАНОВЯВАТ. ОТ ПАДНАЛИТЕ ДЪРВЕТА ИЗГРАЖДАТ НОВА ОГРАДА. По-късно ритуалите останали на заден план. Политиката на държавата не била насочена към вероизповеданието и мистичните оброчища.
Новият каменен кръст е възстановен през 2011 г. Ктитори стават Георги Марков, Стоян Иванов и Вилиян Гетов, а скулптор е Иван Николов.
Всъщност оброчищата са ползвани още от езическо време. Местните жители вярвали, че на мястото имало силно енергийно поле.
Михаил МИХАЛЕВ