12 май Търновград днес… преди години (допълнена)
Спомени от вестникарските изрезки и музейните архиви
1866 г. Роден е Асен Пантелеев Кисимов. Той учи във взаимното и класното училище на родния Търновград, след което на 7 юни 1883 г. постъпва във военното училище в София. Завършва го на 5 октомври 1887 г. със звание подпоручик. Назначен е за младши офицер в 8-и пехотен Приморски полк. Участва в Балканската и Първата световна война.
1895 г. Роден е Теодосий Атанасов. С публицистични материали и разкази той сътрудничи в “Лъч”, “АБВ”, “Вик”. Пише предимно повести и разкази на историческа и съвременна тематика. Основател и редактор е на първия студентски вестник “Студентска мисъл” (1924 г.). Заедно с Никола Никитов основава историческата библиотека “Велики българи” ( 1935 г.).

1896 г. Във Велико Търново е роден Асен Георгиев Русков. Още като дете той впечатлява с хубавия си глас и с изразителната си декламация. Като възпитаник на реномираната държавна мъжка гимназия “Св. Кирил” пее в ученическия хор и участва като солист и артист в тържества и концерти. Заради безспорния му талант великотърновци го наричат Асен Изкуството. През 1922 г. той става един от основателите на Кооперативния театър, а през 1948 г. е директор на Народната опера. Асен Георгиев Русков е сред най-заслужилите дейци на оперетното изкуство в България. До смъртта си през 1958 г. работи в Държавния музикален театър “Стефан Македонски” София. Макар и утвърден столичен музикален ас със запълнена програма, Асен Георгиев Русков винаги с готовност приема поканите на читалище “Надежда” за гостуване в родния град. Старостоличани дълго помнят великолепните му изпълнения през 1955 и 1956 година.
1901 г. Провежда се годишно събрание на читалище “Надежда”, на което присъстват петдесет и двама души. Разискванията са бурни и оспорвани, като стамболовистите съумяват да “завладеят” настоятелството.
1903 г. Провежда се първото редовно общо годишно събрание на туристическото дружество “Трапезица”. След подробния отчет на настоятелството се избира ново ръководство в състав: Моско Москов, председател, Васил Стоянов, подпредседател, арх. Георги Козаров, секретар, Минчо Соларов, касиер, Васил Русчев, съветник.

1915 г. Пивоварната фабрика на Н. Хаджиславчев става еднолична.
1922 г. Цената на едни типов хляб в града е 5,20, а на белия 7,50 лева. Един килограм кисело мляко струва 8,00 лв., а килограм агнешко месо 20 лв.
1958 г. Кукленият театър към читалище “Надежда” представя премиерния спектакъл “Червената шапчица”.
1959 г. * “В Търновския градски фестивал наред с певческите и театралните колективи взеха участие и немалък брой танцови състави. Радващо явление е масовото участие на пионери, средношколци и работници в тях. Резултатите от прегледа показаха, че най-добре се представят онези колективи, които играят свои местни типични за района и селищата хора. Пионерският танцов състав на училище “П. Р. Славейков” имаше правилна ориентировка за танцовата постановка „Съревнование”. Тя бе изградена от местни северняшки танци. Правилно е решен репертоарният проблем и в съставите на Медицинския техникум и ТПК “Нов живот”, чиито северняшки хора бяха изпълнени стилно вярно. Същото може да се каже и за училище “Н. Й. Вапцаров”, но при тях липсва самостоятелност, стремеж към лична разработка и постановка от страна на ръководителя… Танцовите състави в Търново трябва да обърнат особено внимание за чисто стилно изпълнение и за верен характер на народните танци”.
* “Колективът на фабрика “Първи май” – Търново отново е събран край работните места за упорит труд. И макар плана за второто тримесечие да е увеличен с 11 на сто, бригадата от дъбилното отделение… дава редовно 120 на сто изпълнение”. в. “Борба”, бр. 57, 12 май 1959 г.
1964 г. Ръководството на великотърновския музей организира научно съвещание консултация. Присъстващите на него специалисти обсъждат и одобряват предложението на музейния колектив в сградата на Окръжния музей да се реализира експозиция на Втората българска държава, в хана на хаджи Николи музей “Възраждане и Етнография”, а за осъществяването на експозицията “История на капитализма и работническото революционно движение” да се построи нова сграда на мястото на бившата пожарна до Затвора-музей.
В края на 1971 година, когато Окръжният исторически музей чества стогодишнината си, неговият директор Христо Нурков, обявява, че приетата на 12 май 1964 година програма е завършена успешно.
1970 г. Беседа на тема “Съвременните проблеми на киното” ще изнесе Никола Кафтанджиев тази вечер (12 май б.а.) от 19 часа в салона на Младежкия дом на културата Велико Търново, организирана от Клуба на културните дейци и Младежкия дом. След беседата ще бъде прожектиран филмът “Нюрнбергският процес”. в. “Борба”, бр. 57, 12 май 1970 г.
1989 г. Във Велико Търново започват изявите на Националния радиоконкурс за детска песен “Да запеем дружно”.
2008 г. В Регионална народната библиотека „Петко Рачев Славейков“ – Велико Търново, започва Национална библиотечна седмица. В програмата са включени изложби, дискусии, представяне на книги и литературни вечери. По време на библиотечната седмица във всички звена на библиотеката са обособени места, където читателите имат възможност да гласуват в националната кампания за българските символи.
Тодорка Недева
РИМ – ВЕЛИКО ТЪРНОВО
ОТ ПЪРВИТЕ СТРАНИЦИ НА ВЕСТНИК „БОРБА“
2018 г.
„Кинополис Искра“ с четири салона отваря през септември. Най-големият екран във В. Търново и впечатляващо качество на картина и звук обещават инвеститорите
ЗАПОЧНА РЕКОНСТРУКЦИЯТА НА ЧАСТ ОТ НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ИСКРА 1896“, СЛЕД КОЯТО КИНОСАЛОНИТЕ МУ ЩЕ ЗАРАБОТЯТ ОТНОВО. Както „Борба“ вече съобщи, ръководството на културната институция и неговият председател адв. Тодор Тодоров подписаха 10-годишен договор за наем със софийската компания „Кинополис ентъртеймънт“ още миналата година. Ремонтите обаче се забавиха докато се издействат необходимите разрешителни и се осигури финансирането.
* * *
Черната перла на „Етър“ – от поляните на Сенегал до любимец на „Ивайло“. Алиуне Бадара чака мъжка рожба през август, влюбен е във Велико Търново и хората тук.
ТОЙ ИМА ФИЗИКА НА ГЛАДИАТОР, А ОТ ФЕНОМЕНАЛНИЯ МУ УДАР С ГЛАВА И БОРБЕНОСТ ТРЕПЕРЯТ ВСИЧКИ ПРОТИВНИЦИ. Почти нищо не може да изтрие усмивката от лицето му, а най-големият му „наркотик“ са феновете на „Етър“. С риск да си навлече неприятности признава, че остава да тренира извънредно, а за разлика от повечето футболисти, не ходи по дискотеки и не се стреми да завладява женски сърца. Завладял е едно-единствено – на португалката Кристина, която живее с него във Велико Търново, а двамата чакат първа мъжка рожба в началото на август. Първата фраза на български, която е научил, е: „Голям пич!“.
* * *
4000 изпълнители идват за Старопланинския събор „Балканфолк“. ПОВЕЧЕ ОТ 4000 СА УЧАСТНИЦИТЕ 22-ТО ИЗДАНИЕ НА СТАРОПЛАНИНСКИЯ СЪБОР „БАЛКАНФОЛК“, КОЙТО ЗАПОЧВА ДНЕС ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО. 240 колектива и индивидуални изпълнители от цялата страна и от всички етнографски области на България пристигат в старата столица.
бр. 87/2018
2019 г.
Къщите за гости стават новата индустрия на старата столица. 70 обекта вече съществуват легално в града, доста са и в сивия сектор, а глобите са от 5 до 15 хил. лв.
НАД 70 КЪЩИ ЗА ГОСТИ ВЕЧЕ ОФИЦИАЛНО СЪЩЕСТВУВАТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ВЕЛИКО ТЪРНОВО, А БРОЯТ ИМ НАРАСТВА ЗНАЧИТЕЛНО СПРЯМО МИНАЛАТА ГОДИНА, информира зам.-кметът Снежана Данева-Иванова. Превръщането на частен дом в къща за гости с ниска категория е новата индустрия на Велико Търново, а прогнозите са, че още тази година броят на леглата в къщите, както и апартаментите, които се дават за нощувки на туристи, значително ще изпревари тези в хотелите, които в града са 30. Само за този месец в старата столица са отворили 4 нови къщи за гости.
* * *
За два месеца затварят движението в старата част на Велико Търново. Преасфалтирането на 6 улици и ремонтът на свлачището под Царевец започват в началото на юни и ще продължат до август, но намеренията са да приключат предсрочно
ВЕЧЕ Е ЯСЕН ГРАФИКЪТ ЗА РЕМОНТА НА СВЛАЧИЩЕТО ПОД ЦАРЕВЕЦ. „Пътни строежи ВТ“ ще прави пропадналата отсечка „Св. Климент Охридски“ в подножието на крепостта, а реконструкцията започва в началото на юни, като е предвидено целият път към кв. „Асенов“ и Арбанаси да бъде затворен за два месеца.
бр. 91/2029
Къде се е помещавало ОУ,, П. Р. Славейков „или трето основно, ако са все едно и също училище?! . Мисля, че се открива 1960 или 1961год. в сегашната си сграда, а преди това ми е,, мъгла“……