85 бежанци, настанени в горнооряховски хотел: „Готови сме да работим, но държавата да не спира помощта от 40 лв.“
85 ТАВРИЙСКИ БЪЛГАРИ – БЕЖАНЦИ ОТ ВОЙНАТА В УКРАЙНА, КОИТО СА НАСТАНЕНИ В ХОТЕЛ „РАХОВЕЦ“ В ГОРНА ОРЯХОВИЦА, НЕ ИСКАТ ДА ГО НАПУСКАТ СЛЕД 31 МАЙ, каквото е решението на правителството. Сред тях са жени с деца, които вече учат в горнооряховските училища. Част от емигрантите дадоха пресконференция, за да изразят желанията и опасенията си от това, което им предстои.
В момента бежанците са под закрилата на държавата, която плаща на хотелиерите по 40 лв. на човек за спане и изхранване. Макар и със забавяне, собственичката на хотел „Раховец“ Цанка Димитрова вече е получила първия транш.
„Молим да ни оставят да живеем в хотела и да започнем да работим, защото искаме да се интегрираме и да не тежим на бюджета. А интеграцията е лесна, защото имаме роднини, аз имам леля тук, която може да ми гледа двете деца, когато започна работа“, заяви една от жените. Един от вариантите е да бъдат преместени в хижа „Божур“, разполагаща с 25 места. Те обаче не желаят да се делят, защото се познават помежду си. Освен това бежанците огласиха идеята, че ако не може да се помогне на всички идващи от Украйна, правителството да направи това поне за етническите българи. Дори на локално ниво, за тях. И тепърва ще търсят контакти с Агенцията за българите в чужбина. „Ако може да направите компромис за нас. Ние сме съхранили българските традиции и език, децата ни учат в български училища. Знаем езика и по-лесно можем да се интегрираме“, заяви Наталия, родена в с. Коларовка, преименувано на Българка. Тя е с висше педагогическо образование и преди войната е работила като библиотекар. „Не вярвахме, че войната ще продължи толкова. Дойдохме с летни дрехи. Искаме да работим, но със заплатата няма да можем да се издържаме и да плащаме квартира. Затова молим да ни оставят по възможност да живеем в хотела, да работим и да си издържаме децата“, допълни тя.
Таврийските българи са благодарни на институциите, които са ги приели и са им разяснили всичко, както и на доброволците, които им помагат всеки ден. Оказа се, че не могат да бъдат регистрирани като безработни, защото живеят в хотел. Те обаче не държат на обезщетенията за безработни, защото искат да се трудят и отстояват правото си на труд.
ГОЛЕМИЯТ ПРОБЛЕМ, С КОЙТО ВЕЧЕ СА СЕ СБЛЪСКАЛИ, Е ВИСОКАТА ЦЕНА НА НАЕМИТЕ. Вече са информирани за работните места в Горна Оряховица и размера на заплатите, но според тях няма да могат да се издържат с толкова пари и да плащат квартира. Нещо, на което са изложени стотици хиляди българи от България. А идеята им е да останат тук, по възможност в Горна Оряховица, защото не могат да се върнат в Украйна. Ако започнат работа, в рамките на месец трябва да освободят хотела и да излязат на свободен наем. Затова настояват, ако може държавата да продължи да плаща на хотелиерката, а с бъдещата заплата да могат да се издържат.
От такова положение би се облагодетелствала и собственичката на хотела, защото почти сигурно е, че от времето на соца „Раховец“ не е бил толкова пълен. А и нищо не пречи, каквато практика има в някои хотели във Велико Търново, таврийските българи да се договорят със собственичката за някакъв месечен наем, когато започнат работа. Това обаче дори не беше дискутирано на пресконференцията. Иначе бежанците, настанени в хотела, оставили дом и родина и всеки с личната си трагедия, са й искрено благодарни за топлия прием и грижите, които полага за тях.
Ана РАЙКОВСКА
Сн. авторката