Образование

Представиха първата в България монография за степен „доктор на науките“ в обучението по география

Неин автор е проф. Стела Дерменджиева

 

Първия монографичен труд в България за придобиване на степен „доктор на науките“ в историята на развитието на обучението по география представиха във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Той е дело на проф. Стела Дерменджиева и е озаглавен „Теория и методика на географското образование“.

Проф. Стела Дерменджиева (в средата) със своите колеги от Великотърновския университет.

Книгата е уникален научно-творчески продукт, който няма аналог в нито един от етапите на развитие на методиката на обучението по география в България. Представената монография съдържа теоретични обобщения и решения на големи научни и научно-приложни проблеми, които съответстват на съвременните постижения и представляват значителен и оригинален принос в науката.

Студенти от специалностите „Педагогика на обучението по български език и география”, „Педагогика на обучението по история и география” и „География” откриха представянето на книгата с рецитал „Слава Вам, творци велики на славянското писмо”. Той е по стихове на гениалните наши автори Иван Вазов, Ран Босилек, Асен Разцветников, Цани Гинчев, Никола Фурнаджиев и Стоян Михайловски.

В книгата са проучени и систематизирани общо 1203 литературни източници и са представени 14 резултата с приносен теоретико-методологичен и практико-приложен характер. Там са представени повече от 200 графически организирани научни и методико-дидактически модели.

Тематичният фокус в книгата разкрива основните аспекти и проблеми, свързани със същността и проявлението на географията на образователното пространство и на методиката на обучението по география.

Няма друг монографичен труд в българската методическа литература, в който обстойно са идентифицирани, интерпретирани и обобщени методологията, концепциите и методите на географската наука.

Модератор на представянето на монографията бе гл. ас. д-р Тамара Драганова. А презентацията уважиха зам.-ректорите проф. Димитър Симеонов и проф. Димитър Димитров, деканът на Историческия факултет проф. Николай Кънев, преподаватели и представители на РУО.

От името на студентите Кети Тодорова отправи специален музикален поздрав към проф. д. н. Стела Дерменджиева. Тя изпълни песента „Женала е дюлбер Яна”.

Михаил МИХАЛЕВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *