Водещи новиниКултура

Великотърновец създаде триизмерен модел на Царевец от XIV век

Събин Бижев търси издател за уникалната си книга с облика на историческия хълм

 

Великотърновецът Събин Стойчев разработи уникален триизмерен модел на крепостта Царевец, който показва историческия хълм и Патриаршеския комплекс през XIV век. Той е включил разработките си в книга от 64 страници, за която търси издател. Тя носи името „Царевец, Патриаршеският комплекс“ и към нея вече има голям читателски интерес.

Самата книга има множество изображения и пояснения, както и препратки с QR кодове, които отвеждат читателя до триизмерни изображения или видеоклипове. Любовта на Събин към историята и уменията му да борави с компютри водят до крайния резултат, който е впечатляващ. За да може всеки, който се качи на хълма на царете, да придобие представа за блясъка му.

„Книгата започва с величието на Търновград през запазените средновековни изображения, сградите, които изграждат Патриаршеския комплекс, мистичния кладенец, има няколко страници за средновековния живот и най-интересното от Четвероевангелието на цар Иван Александър. Накрая съм направил и карта на комплекса като бонус към книгата. В съдържанието има поставени QR кодове, които след сканиране ще отвеждат читателите до 360-градусови панорамни снимки или до видеоклипове за още по-добра визуализация”, разказва Събин Бижев.

Всичко, което се съдържа в книгата, е достоверно, твърди Бижев. Направено е на базата на дългогодишни проучвания, консултации с приятели на автора, археолози и историци. Самият той има кадастралния план на крепостта, правен при разкопките през 60 – 70 години на 20-и век.

„Няма подобна визуализация, книга или каквато и да е мултимедия, правена досега. Търновград е бил третият най-красив и най-развит град през Средновековието след Рим и Константинопол, като на моменти през годините изпреварва Константинопол. Изграден от три крепости и територията между тях и р. Янтра – Трапезица, Царевец и Момина крепост, или по старому Девинград. Царевец е най-голямата и развита крепост, като в нея са изградени малки крепости – комплекси, с цел защита от местното население при нужда, Царския комплекс и Патриаршеския. В книгата основно се разглежда подробно Патриаршеският комплекс, като в бъдеще ще има и втора книга за Царския комплекс и Балдуиновата кула, манастира при лобната скала“, разказва Събин Бижев.

Благодарение на кадастралния план на Царевец, авторът на книгата е изработил точен релеф на крепостта. Беседвал е с историци, археолози и архитекти, като е проучвал и събирал няколко години данни. Попаднал и на интересни неща, като втора, трета и последна страница на Четвероевангелието на цар Иван Александър, които се различават от другите и са много интересни.

„Легендата за кладенеца, който е затрупан със земна маса и в наши дни е дълбок само няколко метра, пуснете стотинка вътре и ще се убедите, звънарната на църквата, която е възстановена като бойна кула, четирите средновековни изображения на Търновград и много други интересни факти. Книгата има за цел да помогне на хората да придобият представа за великолепието на Царевец. В нея се разказва и за бита на хората през Средновековието“, споделя Събин.

Използвал е план на Патриаршеския комплекс, изработен вследствие разкопките през 60-те години, и книгата „Царевград Търнов” по визуализация на арх. Кузупов. Събин Бижев обаче поставя някои съмнения относно правдоподобността, като въз основа на доказателства показва как според него е изглеждала църквата. Направил е пет различни варианта на „Възнесение Господне“.

„Църквата трябва да е изглеждала величествено. Към книгата ще има карта на Патриаршеския комплекс, за да може всеки, който разглежда руините на комплекса, да си представи красотата му в пълния вид“, разказа още Събин Бижев.

Михаил МИХАЛЕВ

One thought on “Великотърновец създаде триизмерен модел на Царевец от XIV век

  • Надяваме се, че Велико Търново ще бъде възстановено и показаното в истинската му прелест както едно време. Трябва всички да се обединят и наистина да работят и помагат заедно за едно Велико Търново.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *