Общинарите във В. Търново с декларация за Северна Македония и ЕС
Настояват за вписване на правата на македонските българи в Конституцията на западната ни съседка
ОБЩИНСКИЯТ СЪВЕТ В СТАРАТА СТОЛИЦА ПОДГОТВЯ ДЕКЛАРАЦИЯ ОТНОСНО СТАНОВИЩЕТО НА БЪЛГАРИЯ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ. Инициативата е на местните парламентаристи от групата на ВМРО и призовава Народното събрание и Министерския съвет да се придържат стриктно към Рамковата позиция по отношение членството на западната ни съседка към организацията на страните от Стария континент.
„За нас, като представители на българското общество в местната власт, е напълно недопустимо отстъплението от страна на властимащите у нас от основните постулати, залегнали в Договора за добросъседство между Република България и Република Северна Македония. След десетилетията на насаждан антибългаризъм, репресии и гонения над хората с българско самосъзнание в Македония, след целенасочената подмяна на историята, македонистката пропаганда в училищата и по медиите от другата страна на границата днес ставаме свидетели на нещо още по-опасно. А именно – правителството вече е напът да предаде българския национален интерес в Македония. Недопустимо и престъпно безотговорно е прибързано да бъде дадена зелена светлина за започване на преговори между Скопие и Брюксел без ясни и трайни гаранции за зачитане и спазване правата на българското население в Република Северна Македония“, гласи част от декларацията.
Общинарите считат, че прибързаната подкрепа за членство в Европейския съюз не е справедлива спрямо съдбата на онези, които са се борили и загинали за родината, и е несъстоятелна с оглед на българския национален интерес.
Те застават зад позицията, че България трябва да даде път за преговори за членство на Северна Македония само ако бъдат спазени всички условия от Договора за добросъседство. Изтъкват, че правата на македонските българи следва да бъдат гарантирани ясно и категорично, включително чрез записването им в Конституцията на западната ни съседка.
„Необходимо е бързо и коректно придвижване на спорните въпроси в общата комисия по историческите проблеми. Важно е да има и продължаващо активизиране на икономическите и културните връзки – в противовес на столетната блокада срещу България и всичко българско. Всичко това следва да е обвързано с конкретни срокове и резултати. Всичко друго означава продължаващо обезбългаряване. Нещо по-лошо: освен че хората с българско самосъзнание и гражданство са дискриминирани днес от страна на властите в Скопие, там продължава и десетилетната политика българското да се заличава и със задна дата. Затова и нашата позиция спрямо Скопие не е просто недоразумение за историята. Това е отстояване на ценности и истини. България защитава именно европейските ценности: човешките права, свободата, истината, спазването на договорите“, е вписано още в декларацията.
Галина ГЕОРГИЕВА