Шефът на търновската лекарска колегия д-р Христо Димитров: „Родените след 1980 г. нямат имунитет срещу маймунска шарка“
Медиците са заострили вниманието си към евентуални съмнителни случаи на заболяването
УВЕЛИЧАВАТ СЕ ДИАГНОСТИЦИРАНИТЕ С МАЙМУНСКА ШАРКА В ЕВРОПА, КОЕТО СЪЗДАВА РИСК ЗА НАВЛИЗАНЕ НА БОЛЕСТТА И У НАС. Всички лекари в страната, включително и медиците в областта, са получили инструкции от Националния център по заразни и паразитни болести за събиране, съхранение и транспорт на клинични материали за лабораторен анализ на инфекцията. По думите на председателя на Районната лекарска колегия във Велико Търново д-р Христо Димитров здравните специалисти вече са заострили вниманието си за съмнителни случаи и следят за характерните симптоми на маймунска шарка. Посочи, че това са стандартни предохранителни мерки, които се взимат за недопускане на разпространението на опасни болести в България.
„Всички, които са родени преди 1980 г., имат ваксина за вариола. Тя се причинява от същия вирус като при маймунската шарка. Счита се, че имунизираните са защитени срещу нея 85 процента. Хората, родени през 1980 г. обаче, не са ваксинирани срещу заболяването и нямат изграден имунитет. Следователно те са застрашени от заразата“, обясни д-р Димитров.
Той заяви, че ако инфекцията продължи да се разпространява, Световната здравна организация следва да се намеси и да насърчи ваксинацията при младите.
За момента е ясно, че заразяването става при близък контакт, предимно интимен, чрез ползване на общи дрехи, общи хавлии и постелъчно бельо, през наранена кожа и лигавици и т.н.
Симптомите се проявяват обикновено до седмица от контакта и много рядко до 21-вия ден.
Маймунската шарка се характеризира с кожен обрив с пъпки и мехурчета по лицето, ръцете или краката, висока температура, главоболие, болки в мускулите и в гърба, втрисане, умора и подуване на лимфните възли.
„При съмнение за болен пациент се взима задължително материал за етиологично доказване на заболяването в Националния център по заразни и паразитни болести. Пробата е от носоглътката, както при изследването за коронавирус, и от лезиите. Взетият материал се съхранява в хладилни условия и се транспортира възможно най-бързо за анализ“, уточни д-р Димитров.
На този етап няма опасност от пандемично разпространяване на маймунската шарка, гласи преценката на Световната здравна организация. До момента са доказани над 100 случая в Европа, САЩ, Канада и Австралия.
Галина ГЕОРГИЕВА