Горещи новиниИкономика

„Пътни строежи ВТ“ поемат изграждането на тунела под Шипка на стойност 358 млн. лв.

ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ НА АГЕНЦИЯ “ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА” (АПИ) ТОДОР ВАСИЛЕВ ПОДПИСА ДОГОВОРИТЕ ЗА ПРОЕКТИРАНЕ И СТРОИТЕЛСТВО И ЗА СТРОИТЕЛЕН НАДЗОР НА ТУНЕЛА ПОД ШИПКА, съобщиха от пътната агенция. Контрактът на стойност над 358 млн. лв. е с консорциума ДЗЗД “Консорциум ПСВТ”, в който влиза и най-голямата регионална пътностроителна компания – „Пътни строежи ВТ“. От името на изпълнителя контракта парафираха съуправителите на местното дружество инж. Румен Игнатов и инж. Филип Маринов.

„Идеята за пряка връзка между Северна и Южна България от тук е отпреди 125 г. Ще се повиши безопасността на движение и целогодишно ще се улесни преминаването на шофьорите от двете страни на Стара планина. Това ще се отрази на туризма, на икономическото и социалното развитие на региона“, подчерта председателят на АПИ. По данни на пътната агенция с построяването на тунела тежкотоварният трафик трябва да се увеличи над 90 на сто, а лекият – над 50 на сто. Изчисленията показват, че трафикът през тунела ще бъде два пъти по-голям и ще нарасне до над 10 000 моторни превозни средства за денонощие. Съоръжението трябва да се завърши за 3,5 г.

Тодор Василев (вляво) и инж. Филип Маринов по време на подписването на договора.

ОБЩЕСТВЕНАТА ПОРЪЧКА ПРЕДВИЖДА ИЗГРАЖДАНЕТО НА УЧАСТЪК С ДЪЛЖИНА 10,549 КМ, ОТ КОИТО 7,96 КМ СА НОВО СТРОИТЕЛСТВО, А 2,59 КМ СА РЕКОНСТРУКЦИЯ на съществуващия път I-5 Габрово – Казанлък, както и 5 тунела с обща дължина 4,011 км. Тунелът под Шипка ще е 3,22 км и ще е най-дългият пътен тунел, изграждан до момента у нас. Останалите 4 тунела са по-малки – съответно 171 м, 240 м, 90 м и 290 м. Ще бъдат построени още 6 моста и 1 подлез.

Тунелът под вр. Шипка ще е на 1 км западно от прохода Шипка и на 1 км източно от връх Малуша. Северната част на съоръжението ще бъде в област Габрово, а южната – в област Стара Загора. Той ще бъде с две ленти за движение, две водещи ивици и два тротоара. Съоръжението ще е възлова точка при движението в посока север – юг и чрез него ще се осъществява преминаването през Стара планина в централната част на България. Основните транспортни направления, които ще обслужва, са: Русе – Велико Търново – Шипка – Стара Загора – Свиленград (Маказа) и Оряхово – Севлиево – Шипка – Стара Загора – Свиленград (Маказа).

Проектът “Проектиране и строителство на обект: “Обход на гр. Габрово от км 20+124,50 до км 30+673,48, включително тунел под връх Шипка” е включен в проекта на Програма “Транспортна свързаност” 2021-2027 г.

С. МАРИНОВ

One thought on “„Пътни строежи ВТ“ поемат изграждането на тунела под Шипка на стойност 358 млн. лв.

  • И при леко ПТП, или аварирал тир, = Тапа. Как ще стигнат аварийните екипи,
    никой не мисли!

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *