Деян Гемижев отново е шампион на България на диск, фаворитите взеха своето на „Ивайло“ през първия ден

За втора поредна година Деян Гемижев стана шампион на България на диск на стадион „Ивайло“. Макар и контузен, Спортист №1 на В. Търново не даде шанс на конкурентите си и се окичи със златния медал. За да не рискува възстановяването си преди участието на Европейско първенство синът на треньора Николай Гемижев направи само един опит, но той му бе достатъчен за първото място. Деян победи с 49.65 метра и донесе титлата на клуба си „Ивайло- 93“. Втори е Боян Костов (Враца) с 45.66 м, а трети юношата Симеон Касълс (Супер спорт – Варна) 44.63 м.

Националният шампионат за мъже и жени се провежда на стадион „Ивайло“ във Велико Търново.

В мъжките дисциплини на в събота нямаше изненади.

Лидерът за сезона на 100 м Слави Мутафов (Атлетик – София) бе най-бърз в тази дисциплина с 10.40 (0.6) пред бившия многократен шампион Денис Димитров (Атлет – Монтана) 10.54 и Георги Христов (Славия) – 10.70.

Кристиян Патъров (Левски 2016) победи на 110 м с препятствия в отсъствието на контузения Станислав Станков. Патъров надбяга убедително Добромир Николов (Плевен 2014) с 14.31 (1.1) срещу 14.65, а трети бе Александър Евтимов (ЦСКА) – 15.21.

Йордан Гюров (Академик – София) се справи на 400 м с Любослав Петров (ЦСКА) с 48.50 срещу 48.98. Брозът отиде при Велин Коваленко (Берое – Стара Загора) 49.16.

Най-добрият ни параолимпиец Християн Стоянов (Дунав – Русе) надбяга на 1500 м шампиона от зимата Трифон Илиев (Шумен) с 3:53:15 срещу 3:54.17. Алекса Василев (Локомотив – София) завоюва бронза с 3:55.43.

Вицешампионът на Европа за младежи под 23 години на троен скок от 2021-а Димитър Ташев (Михаил Желев – Сливен) се завърна към състезания с титла на България и резултат 15.49 (0.1). Негови подгласници бяха Мартин Точев (Славия) 15.01 и Павел Моравенов (Локомотив – Пловдив) 14.44.

38-годишният Йоло Николов (Атлет – Мездра) регистрира поредната си титла на България в бяганията с победа на 3000 м стипълчейз със 100 метра пред втория – 19-годишният Константин Василев (Стратеш Атлетик – Ловеч) с 9:35.08 срещу 9:49.48. Валентин Вълканов (Тангра – Варна) е трети с 10:06.06.

Двете изненади на деня бяха в овчарския скок и чука, където фаворитите Евгени Енев (Академик – София) и Валентин Андреев (Черно море 2005 – Балчик) регистрираха по три фаула.

Така Никола Михов (Добрич) взе титлата на чук с 66.36 пред Живко Господинов (Черно море 2005 – Балчик) 64.84 и Даниел Файаз-Джахани (Черно море 2005 – Балчик) 64.70, а на овчарски скок шампион е Виктор Ценков (Бургас 98) с 4.40 пред Мартин Неделев (Тракия 96 – Пловдив) – 4.00 и Даниел Немски (КЛАСА) 3.60.

Топ-сблъсъкът в първия ден при жените бе между световната шампионка на троен скок за девойки Александра Начева (Ботев – Пловдив) и спортист номер 1 на България за 2015-а година Габриела Петрова (Локомотив – Пловдив).

Двете скачаха на подгизналия от дъжда сектор и не успяха да покажат най-доброто от себе си.

Петрова спечели с 13.49 (0.3) срещу 13.16 (-0.9) на Начева, а третото място бе за Димана Йорданова (Лудогорец – Разград) 12.57 (-1.2).

Дисциплината 1500 м събра едни от най-добрите атлетки в бяганията на средни и дълги разстояния, а четири от тях бягаха под 4:29. Лиляна Георгиева (Актив 2013 – Пловдив) бе най-бърза с 4:26.52 пред Девора Аврамова (Берое – Стара Загора) 4:27.40 и Ясна Петрова (Русе Кар) 4:27.81, която се завърна от САЩ само преди дни.

По-малко от месец откакто подобри националния рекорд на маратон за жени с 2:29:23 на 15 май в Копенхаген – Милица Мирчева (Атлет – Мездра) стартира на 1500 м и остана извън медалите с 4:28.29.

Най-бързите жени на 100 м бяха Виктория Георгиева (Локомотив – Русе) с 12.03 (-0.3), Кристен Радуканова (Атлетик- София) 12.07 и Мартина Писачева (Локомотив – Пловдив) – 12.35.

В другия спринт за деня при жените – 400 м Дева-Мария Драгиева (Академик – София) надбяга Ванеса Янкова (КЛАСА) с 54.60 срещу 54.89. Третото място бе за Кристина Борукова (Тракия 96 – Пловдив), която регистрира 56.02.

Денислава Борисова (Шумен) е шампионката на 3000 м стипълчейз с 11:37.84 пред Бисерин Сюлейман (Нови Пазар) 12:07.50.

Маргарита Христова (Бургас 98) заслужи титлата на овчарски скок с 3.40 метра.

Антония Щерева (КЛАСА) взе титлата на диск с един единствен опит 39.75 в първото си мятане.

Първенството продължава и днес.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.