Д-р Валентин Точков събра светила в педиатрията на конференция в Арбанаси
На събитието бяха представени иновативни медикаменти и любопитни клинични случаи

ШЕФЪТ НА ДЕТСКОТО ОТДЕЛЕНИЕ В МОБАЛ „Д-Р СТЕФАН ЧЕРКЕЗОВ“ Д-Р ВАЛЕНТИН ТОЧКОВ събра най-уважаваните специалисти у нас, профилирани в лечението на малките пациенти, в рамките на VII Национална научно-педиатрична конференция “От симптома към диагнозата”. Събитието се проведе в Арбанаси в периода 10-12 юни и се реализира със съдействието на Катедрата по педиатрия в Медицинския университет в Плевен.
„Надявам се да излезем по тази среща по-обогатени, защото ние, педиатрите в българското здравеопазване, често сме били пренебрегвани в миналото. Сигурен съм, че с общи усилия можем да променим виждането на тези, които работят в здравното министерство и в здравната каса, за да можем да подобрим този медицински сектор“, заяви д-р Точков на откриването.
Във форума участваха проф. Боряна Слънчева, проф. Пенка Переновска, проф. Владимир Пилософ, проф. Светлана Велизарова и много други. Те изнесоха лекции по различни теми, а някои презентираха интересни клинични случаи от практиката си като например – за вродена лицева парализа, миопатия при 4-годишно момче, мигрена без аура и др.
Бяха коментирани и последствията от коронавирус при децата, преболедували инфекцията. Специално внимание бе обърнато на това какво причинява заболяването на гастроентерологичното и респираторно здраве на малчуганите. Медиците изтъкнаха и възможността COVID-19 да бъде повод за диагностициране на тежка вродена болест. Детските лекари не пропуснаха да обсъдят и евентуални кардиологични и ендокринологични проблеми, които за съжаление вече са присъщи и на подрастващите.
В рамките на събитието бе изтъкнато, че регистрираните заболявания от злокачествени новообразувания при деца в България са намалели двойно за 10 години. Същото важи и по отношение на туберкулозата.
Педиатрите свериха часовниците си и за новостите по отношение на медикаменти и лекарства, тъй като в конференцията участваха и фармацевтични компании. Сред най-любопитните продукти за превенция при подрастващи бе иновативна ваксина срещу грип за деца и юноши от 24-месечна до 18-годишна възраст. За разлика от стандартните препарати срещу различните щамове, тази не се инжектира мускулно, а се впръсква във всяка ноздра.
Галина ГЕОРГИЕВА
Снимка: авторката
Най- големият бич за подрастващите и изобщо за човечеството е затлъстяването, и не спортуването. Който е виновен за този заседнал живот на децата и младежите ще му тежи на съвестта. Но трябва да се знае, че всичко е програмирано от някого.