Издават нови предупреждения за наличието на „вечни химикали“ в питейната вода
Американската агенция за опазване на околната среда публикува нови предупреждения за наличието на синтетични замърсители в питейната вода, известни като „вечни химикали“. Данните на специалистите сочат, че токсините могат да бъдат изключително опасни, дори при ниски нива, съобщава Ройтерс.
Семейството от токсични химикали, известни като пер- и полифлуороалкилови вещества, отбелязвани като PFAS, се използват от десетилетия в производството на предмети за домакинството, като съдовете с незалепващо покритие например. Съдържат се и в устойчив на петна и вода текстил, в противопожарна пяна и промишлени продукти.
Учените свързват някои PFAS с потенциален риск за развитието на рак, увреждане на черния дроб, както и раждането на недоносени деца.
Химикалите, които трудно се разграждат, все още не подлежат на регулация.
През следващите месеци американската Агенция за опазване на околната среда ще издаде предложение за изработване на правила за регулиране на PFAS. Докато разпоредбите не влязат в сила, съветите просто ще предоставят информация за справяне със замърсяването с PFAS.
От Агенцията също така заявяват, че отпускат първите 1 милиард долара за справяне с „вечните химикали“ в питейната вода от общо 5 милиарда долара финансиране, гласувани в миналогодишния закон за инфраструктурата.
Средствата ще бъдат използвани за осигуряването на техническа помощ на държавата, тестване на качеството на водата и инсталиране на централизирани системи за пречистване.
Актуализираните здравни съвети за питейната вода и за съдържанието на перфлуорооктанова киселина (PFOA) и перфлуорооктан сулфонова киселина (PFOS) заменят онези, издадени през 2016 г. от Агенцията за опазване на околната среда.
Новите изследвания показват, че някои здравословни проблеми могат да възникнат дори при концентрации на PFOA или PFOS във водата близо до нула.
„Днешните действия подчертават ангажимента на Агенцията за опазване на околната среда да използва данните от последните научни разработки за справяне със замърсяването с PFAS, защита на общественото здраве и предоставяне на информация бързо и прозрачно“, каза Радхика Фокс, заместник директор на Агенцията, отговарящ за опазването на чистотата на водата.
Оj Агенцията насърчават институциите, отговорни за контролиране на нивата на PFAS в питейната вода, да информират жителите и да предприемат мониторинг и активни действия за намаляване на експозицията.
По отношение на домакинството, експертите препоръчват инсталирането на филтър за пречистване на водата.
Американският съвет по химия, който представлява химическата, пластмасовата и хлорната промишленост на САЩ, докладва, че Агенцията за опазване на околната среда е прибързала с известията, като не е изчакала преглед от научния си консултативен съвет.
Съветът завява загриженост, че процесът за разработване на консултациите е бил „фундаментално погрешен“.
БТА