“Топлофикация Велико Търново”: Предложеното изменение на цената на топлинната енергия е в резултат на петкратно увеличените цени на природния газ и тройния ръст на въглеродните емисии
“Новата цена за топлинната енергия за отоплителен сезон 2022-2023 г. трябва да бъде социално- приемлива за клиентите, но и да ни осигури възможност да работим нормално”. каза инж. Александър Димитров, директор на “Топлофикация Велико Търново”.
По думите му през март са подали заявление с искане за повишение на цената на парното заради петкратното увеличение на цената на природния газ и над 3 пъти по- скъпите въглеродни емисии.
“В нашите разчети сме заложили и разходите за инвестиции и трудовите възнаграждения на служителите” уточни инж. Димитров.
Директорът обясни, че предложената цена за топлинната енергия в заявленията им през март е била на база тогавашните стойности на газа и емисиите.
„Предвид ръста на цените на пазара, нямаше как да предвидим дали цената на газа ще продължава да се увеличава или да намалява. Ние работим с точни числа. Ако днес трябваше да входираме заявлението, цената, която щяхме да предложим, би била по- ниска“. каза инж. Димитров.
Експертът уточни, че през последната година заради огромната разлика в цената, на която купуват природен газ и тази, на която клиентите получават отопление, дружеството е натрупало недовзет приход на стойност от няколко милиона лева. Той напомни, че в резултат на рязко нарасналото търсене на природен газ в световен мащаб, както и заради военния конфликт в Украйна, цените на природния газ за нуждите на топлофикациите са се увеличилидо над 160 лева за мегаватчас.
„Ние купувахме горива на много висока цена, а реално осигурявахме отопление за клиентите на определената от КЕВР цена от 1 юли 2021 г. Поради разликата претърпяхме огромни загуби. Правителството предостави компенсации за недовзетия приход, но едва в края на сезона, когато високите цени на горивата стопиха всички финансови средства на дружеството. Председателят на КЕВР обяви, че средното повишение на топлинната енергия ще се намали, като разликата ще бъде компенсирана от Фонд Сигурност на електроенергийната система. Притесняваме се дали компенсациите ще бъдат превеждани всеки месец или в края на сезона. Това е важно за нас, защото разходите в отоплителния сезон са огромни, а липсата на разполагаеми средства при приключване на сезона застрашава инвестициите и изпълнението на ремонтната програма. Нека изчаакаме решението на КЕВР.“ каза инж. Александър Димитров.