Водещи новиниОбщество

Тонове череши по дърветата в региона ще останат необрани, овощарите пропищяха заради липса на работна ръка

Стопаните алармират, че секторът е в критична ситуация въпреки отличното качество на реколтата

 

НЯМА КОЙ ДА ОБЕРЕ ТАЗГОДИШНАТА РЕКОЛТА ОТ ЧЕРЕШИ В ОБЛАСТТА. Производителите са в задънена улица и са принудени да търсят компромисни решения, за да излязат на печалба. Овощарите пресмятат, че по-изгодно би било да оставят сладките плодове по дърветата, тъй като берачите искат твърде високо заплащане за труда си, а в същото време изкупната цена на черешите е незадоволителна. Стопаните настояват за подкрепа от страна на държавата, защото според тях браншът е пренебрегван от години и това отблъсква младите, които имат желание да се занимават с овощарство.

„Няма работна ръка. Никой не желае да се включи в прибирането на реколтата от череши. Трудът е непривлекателен, условията за работа и заплащането – също. Освен това по същото време е жътвата и други земеделски мероприятия, които са по-продължителни като време и по-скъпоплатени. Хората избират да се ангажират с тях и по този начин черешопроизводителите оставаме с вързани ръце“, коментира Светослав Дермански, който е общински съветник във Велико Търново и собственик на 42 декара биостопанство край Дебелец.

Той сподели, че е открил компромисен вариант за неговите градини. Дава възможност на купувачите сами да влязат при овошките и да си наберат желаното количество. По този начин се освобождава от отговорността да търси берачи и предоставя опцията на клиентите да изберат най-хубавите и узрели червени плодове.

Светослав Дермански

„Тази практика я стартирах още миналата година. Смятам, че е добра алтернатива и за мен, и за купувачите. За да прибера цялата реколта, са ми нужни поне 5 души, които да работят 8 дни. На фона на липсата на работници това изглежда невъзможно. Клиентите се съгласяват и са доволни, защото им излиза по-евтино“, коментира Дермански.

Уточни, че изкупната цена за тези, които заявят желание сами да откъснат черешите, е 1,50 лв./кг, а миналата година е била 1 лв. Част от реколтата му пък се реализира от фирми, занимаващи се с консервиране, производство на сокове, нектари и т.н. Те заплащат различни суми за плодовете в диапазона 1,20 – 2 лв./кг.

Той и колегите му са на мнение, че държавата трябва да помисли за подпомагане на сектора, защото в противен случай до няколко години черешопроизводството ще загине. Тогава населението ще купува само вносни червени плодове и ще изчезнат автентични български сортове.

Галина ГЕОРГИЕВА

4 thoughts on “Тонове череши по дърветата в региона ще останат необрани, овощарите пропищяха заради липса на работна ръка

  • Ако сте в чужбина, студенти, доброволци и комшиите никога няма да оставят едно такова нещо да се случи. Как се събират толкова хора да изчистят доброволно някое сметище, така трябва да бъде и за селската пподукция. Трябва да се стимулират младите. И във фейсбук да се ппавят кампании за подпомагане. А и държавата трябва да помага и интересува за пподуктите. Защита на правата на земеделците.

    Отговор
    • 42дк. с пет работника може да се оберат само механизирано на ръка е невъзможно ,а и за осем дни това е непостижим рекорд аз имам 20дк.и ги приключих за 15 дни с 12-15 работника,които правят около 2 тона дневно.

      Отговор
  • Някакъв телефон или адрес да беше написан. Засега се разбра, че е край Дебелец.

    Отговор
  • Отиде до Дебелец и питайте. Може и в кметството.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *