„Фанфан Лалето“ и „Бродяга“ прожектирали върху къща в Пушево през 50-те години
Джина Лолобриджида и Радж Капур оживявали на големия екран
ПО УНИКАЛЕН НАЧИН ГЛЕДАЛИ ПЪРВИТЕ КИНОПРОЖЕКЦИИ ВЪВ ВЕЛИКОТЪРНОВСКОТО СЕЛО ПУШЕВО, НАУЧИ „БОРБА“. Филмите през 50-те години на миналия век били прожектирани върху стената на къща в центъра на населеното място.
По спомените на местния жител Йордан Стоянов точно до площада имало къща с две колони, на която разпъвали бялото платно. Всеки жител на селото си носел столче и сядал на пътя.
Филмът започвал, но понякога се налагало да бъде прекъснат за кратко. Все пак прожекцията протичала насред пътя за Дряново и оттам понякога преминавали коли и камиони. Хубавото било, че по онова време рядко се движели превозни средства.
А тогава в селото живеели над 600 души, като желаещите да гледат най-новите филми никак не били малко. Въобще центърът се покривал със столове от любители на киното. Тогава площадът не бил асфалтиран, а имало само чакъл. Киномашината се разполагала на маса в близост до пощата, откъдето се вземал ток.
ЕДНО ОТ КУЛТОВИТЕ ЗАГЛАВИЯ, КОИТО БИЛИ ПРОЖЕКТИРАНИ В СЕЛОТО, БИЛО „БРОДЯГА“ С ИНДИЙСКАТА ЛЕГЕНДА РАДЖ КАПУР. Филмът обаче бил забранен за децата и те тайно се промъквали, за да гледат любимите актьори. Много популярно било и френското кино. Особен интерес в Пушево предизвикал „Фанфан Лалето“ с незабравимите Жерар Филип и Джина Лолобриджида. Друга френско-италианска продукция, която през 50-те години събирала на площада жителите на Пушево, била лентата „Червено и черно“ по романа на Стендал, като в нея отново участвали уникалните Жерар Филип и Даниел Дарио.
Днес в селото живеят по постоянен и настоящ адрес около 150 души. Има и много хора, които през последните години си купиха имоти там. Но киното в селото е безвъзвратно изчезнало и са останали само спомените на възрастните хора.
Михаил МИХАЛЕВ