Водещи новиниОбщество

В кухнята с „Борба“! Колекционерът на стари кулинарни книги Марин Лесев разкрива как се прави розов таратор по 150-годишна рецепта

В новата рубрика на „Борба“ ще ви представяме кулинарни рецепти по идея на изявени шеф-готвачи в областта и участници в популярни риалити предавания. Те ще разкриват тайни и тънкости как да приготвите омайващи сетивата гозби за всеки празник, повод и дори просто за да разчупите ежедневието си. Ще споделят креативни техники за работа в кухнята, детайли, които могат да превърнат обикновени ястия в истински деликатес, и предизвикателства, които да ви вдъхновят да сложите престилка и да се развихрите над печката. Ако желаете да ви срещнем с любим ваш шеф-готвач, или пък смятате, че има с какво да впечатлите читателите, споделете на имейл georgieva.1991@gmail.com.


БЪЛГАРСКАТА КУХНЯ В ДНЕШНО ВРЕМЕ ПОЧТИ НЯМА ДОПИРНИ ТОЧКИ С НЯКОГАШНАТА, КОЯТО СЕ Е ПРАКТИКУВАЛА ПО НАШИТЕ ГЕОГРАФСКИ ШИРИНИ ПРЕДИ ВЕК. В миналото домакините са прекарвали по цели часове в бъркане, чукане в хаванче, киснене и т.н. Това разказа собственикът на най-голямата колекция на стари кулинарни книги у нас Марин Лесев. Той бе един от най-интересните участници в последното издание на Националния събор на овцевъдите край Лясковец тази пролет. Гордее се с колекция от над 8000 издания, сборници, вестници, списания и др., отпечатани през последния век и половина. Най-старата му книга е тази на П. Р. Славейков – „Готварска книги на дядо Славейков“, излязла на хартия през 1870 г. Казва, че изданията отпреди Втората световна война съдържат най-автентични български рецепти. Много от продуктите, които някога са използвани, не са на почит днес. Готвели са с дивечово месо и редица изчезнали зеленчуци и подправки.

Лесев се запалил по необичайното колекционерско хоби, когато навремето станал студент и му се наложило сам да си готви. Неволята му отворила вратите към непознат за него свят, на който сега се опитва да научи младото поколение. Започнал да си купува книги и броят им непрекъснато се увеличавал.

„Вероятно старата българска кухня е изчезнала, защото е била много трудоемка. Днес никоя домакиня няма да се хване да отдели толкова много време за едно ястие. Сега всички бързаме, имаме много ангажименти и гледаме да сготвим за 10 минути“, казва той.

И все пак е категоричен, че нашите прабаби са готвели уникални гозби. Колекционерът сподели как можем да направим розов таратор по 150-годишна рецепта.

„Необходимо ни е голямо количество орехови ядки, които счукваме в хаванче, докато пуснат олио. После добавяме хляб, чесън и вода. Прецеждаме образувалата се каша и след това добавяме кисело мляко и краставица. Може да използваме всякакво кисело мляко – краве, овче, биволско. Розовият цвят на таратора се получава от орехите“, разказа Марин.

По думите му в миналото това се е използвало първоначално като топеница за тиквички и впоследствие станало таратор. В старите издания описват тази рецепта като „бавнеж за домакините“.

Приготвянето на кашата за таратора.

Лесев посочи, че прабабите ни са забърквали и необичайни гозби, като например черно пиле със сос от кръвта му. Впечатлявали са и със салата с говежди ноздри, чието изпълнение отнемало две седмици, тъй като ноздрите трябва да стоят накиснати в специална марината толкова време.

Колекционерът е на мнение, че готварската книга има бъдеще и няма да бъде изместена от готварските сайтове.

„Готварската книга няма да изчезне. Там са оригиналните рецепти, на които можем да се доверим, защото болшинството от тези в интернет са грешни и ако ги следваме, всъщност не се получава това, което сме си наумили да приготвим“, твърди той.

Галина ГЕОРГИЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *