За пръв път показаха снимка на Търново отпреди 145 г.
Пешеходен тур по паметни места върна спомена за освобождението на града
Жители и гости на града се включиха в пешеходния тур, организиран от Регионалния исторически музей. Тази година той е посветен на 145-годишнината от освобождението на старата столица от турско робство, станало на 7 юли 1877 г. Групата, водена от екскурзоводката Румяна Павлова, посети паметни места и музеи, свързани със събитието.
Турът започна с обход на музей „Възраждане и Учредително събрание“ – от залата, посветена на Руско-турската освободителна война. След това присъстващите слязоха към единствения запазен в България турски затвор, през който са минали много поборници и революционери, участници в Освободителната война, Априлското въстание, а някои от тях, като Христо Иванов – Големия, и в Сръбско-българската война от 1885 г. След това се придвижиха по паметната улица „Гурко“, по която са минали руските воини, предвождани от ген. Гурко.
Пешеходците се спряха и пред паметните плочи на Христо Иванов – Големия, пред къщата, в която се предполага, че е отсядал Отец Матей Преображенски. Тя е недалеч от Сарафкината къща. Почетоха и паметта на Ботевия четник Сава Пенев, на Иван Семерджиев. След това минаха покрай паметника „Майка България“ – емблема на града, и приключиха обиколката на паметника на ген. Гурко в парк „Марно поле“, разказа Румяна Павлова.
В музей „Възраждане и Учредително събрание“ по повод честването се откри любопитната гостуваща изложба „Забравените фотографии от Руско-турската война“. Всички снимки са дигитални копия, оригиналите се намират в Русия, а изложбата е собственост на Музея на фотографията и визуалните изкуства в Казанлък. Тя е дело на фотографа Иво Хаджимишев и в нея за първи път великотърновци и гости на града могат да видят неизвестна досега снимка от деня на освобождението на Велико Търново.
Според уредника в отдел „Етнография“ в РИМ – Велико Търново, Симеон Цветков през 2013 г. в Руския държавен архив в Москва Иво Хаджимишев открива този албум на руската действаща армия. „С разрешение на Руската федерация той е дигитализиран и през споменатата година за първи път е показан в България в София, Казанлък и Пловдив. Когато с колегата Стефанов отидохме в Музея на фотографията в гр. Казанлък да вземем тази изложба и започнахме да я подреждаме, открихме тази неизвестна снимка, която до този момент не е била вкарвана в научно обръщение и е стояла скрита толкова години“, споделя Симеон Цветков.
Още една изложба, посветена на 145-ата годишнина от освобождението на Велико Търново, е подредена пред Факултета по изобразително изкуство. Тя се казва „Памет за Опълчението“ и показва българските опълченци от Великотърновския край, участвали и в Руско-турската освободителна война.
Ана РАЙКОВСКА
Сн. авторката
Много интересна снимка! Без бутафорията на Царевец се вижда какво е представлявала “духовната столица” при Освобождението – турски град. Добре, че бяха комунистите дето сега ги плюят, но истината е, че те направиха Търново нещо като духовна столица, университети, театър, паметници…
Не съм сигурен, че изгледът хваща Царевец. Доколкото знам доста оригинални стени на Царевец са били запазени до 19 век и накрая са започнали да вземат (крадат) камъни оттам за по-лесно за да си строят къщи. Не знам дали малко преди или след Освобождението.
през 30те години ги вземат камъните.Дотогава и църквите на трапезица са били с керемиди.А R2D2 комунистите да не ми ги хвали.Курнелия на йота не мърда от партийната линия.Това е една 100летница вредител.И тогава и сега
Да бе, комунягите са създали всичко, а там дето не е ги е имало са още в средновековието?!! За жалост има още твърди заблудени чугунени глави.Че и кухи даже. Оредяха много, но все-още ги има…