Водещи новиниКултура

За пръв път показаха снимка на Търново отпреди 145 г.

Пешеходен тур по паметни места върна спомена за освобождението на града

Жители и гости на града се включиха в пешеходния тур, организиран от Регионалния исторически музей. Тази година той е посветен на 145-годишнината от освобождението на старата столица от турско робство, станало на 7 юли 1877 г. Групата, водена от екскурзоводката Румяна Павлова, посети паметни места и музеи, свързани със събитието.

Неизвестната досега снимка на Търново от 7 юли 1877 г.

Турът започна с обход на музей „Възраждане и Учредително събрание“ – от залата, посветена на Руско-турската освободителна война. След това присъстващите слязоха към единствения запазен в България турски затвор, през който са минали много поборници и революционери, участници в Освободителната война, Априлското въстание, а някои от тях, като Христо Иванов – Големия, и в Сръбско-българската война от 1885 г. След това се придвижиха по паметната улица „Гурко“, по която са минали руските воини, предвождани от ген. Гурко.

Казашки полк в Търново. Снимката е част от изложбата „Забравените фотографии от Руско-турската война“.

Пешеходците се спряха и пред паметните плочи на Христо Иванов – Големия, пред къщата, в която се предполага, че е отсядал Отец Матей Преображенски. Тя е недалеч от Сарафкината къща. Почетоха и паметта на Ботевия четник Сава Пенев, на Иван Семерджиев. След това минаха покрай паметника „Майка България“ – емблема на града, и приключиха обиколката на паметника на ген. Гурко в парк „Марно поле“, разказа Румяна Павлова.

В музей „Възраждане и Учредително събрание“ по повод честването се откри любопитната гостуваща изложба „Забравените фотографии от Руско-турската война“. Всички снимки са дигитални копия, оригиналите се намират в Русия, а изложбата е собственост на Музея на фотографията и визуалните изкуства в Казанлък. Тя е дело на фотографа Иво Хаджимишев и в нея за първи път великотърновци и гости на града могат да видят неизвестна досега снимка от деня на освобождението на Велико Търново.

Според уредника в отдел „Етнография“ в РИМ – Велико Търново, Симеон Цветков през 2013 г. в Руския държавен архив в Москва Иво Хаджимишев открива този албум на руската действаща армия. „С разрешение на Руската федерация той е дигитализиран и през споменатата година за първи път е показан в България в София, Казанлък и Пловдив. Когато с колегата Стефанов отидохме в Музея на фотографията в гр. Казанлък да вземем тази изложба и започнахме да я подреждаме, открихме тази неизвестна снимка, която до този момент не е била вкарвана в научно обръщение и е стояла скрита толкова години“, споделя Симеон Цветков.

Още една изложба, посветена на 145-ата годишнина от освобождението на Велико Търново, е подредена пред Факултета по изобразително изкуство. Тя се казва „Памет за Опълчението“ и показва българските опълченци от Великотърновския край, участвали и в Руско-турската освободителна война.

Ана РАЙКОВСКА

Сн. авторката

4 thoughts on “За пръв път показаха снимка на Търново отпреди 145 г.

  • Много интересна снимка! Без бутафорията на Царевец се вижда какво е представлявала “духовната столица” при Освобождението – турски град. Добре, че бяха комунистите дето сега ги плюят, но истината е, че те направиха Търново нещо като духовна столица, университети, театър, паметници…

    Отговор
    • Не съм сигурен, че изгледът хваща Царевец. Доколкото знам доста оригинални стени на Царевец са били запазени до 19 век и накрая са започнали да вземат (крадат) камъни оттам за по-лесно за да си строят къщи. Не знам дали малко преди или след Освобождението.

      Отговор
      • през 30те години ги вземат камъните.Дотогава и църквите на трапезица са били с керемиди.А R2D2 комунистите да не ми ги хвали.Курнелия на йота не мърда от партийната линия.Това е една 100летница вредител.И тогава и сега

    • Да бе, комунягите са създали всичко, а там дето не е ги е имало са още в средновековието?!! За жалост има още твърди заблудени чугунени глави.Че и кухи даже. Оредяха много, но все-още ги има…

      Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *