Свят

Здравето на животните е важно за намаляване на емисиите на парникови газове

Подобряването на здравето на животните може да помогне за намаляване на емисиите на парникови газове, но по-подробните подходи за измерване на напредъка са жизненоважни, ако държавите искат да го включат в своите национални ангажименти за климата, показва нов доклад на Организацията по прехрана и земеделие към Обединените нации (ФАО), Глобалната млечна платформа (Global Dairy Platform) и Глобалния изследователски алианс за селскостопански оранжерийни газове (Global Research Alliance on Agricultural Greenhouse Gases).

Болестите, засягащи животните, продължителността им на живот и продуктивността им оказват значително влияние върху емисиите на парникови газове, се казва в документа. Това означава, че са необходими по-големи инвестиции за създаване на системи за измерване, докладване и проверка. Понастоящем няма стандартизиран метод за включване на подобреното здраве на животните в националните инвентаризации на парникови газове на повечето страни или в национално определени вноски. В резултат на това значението на здравето на животните често не е ясно отразено в ангажиментите на държавите за борба с изменението на климата.

Този ​​доклад бележи пробив в подчертаването важността на здравето на животните и насочването на страните към много по-подробен подход при оценката на неговата роля и как трябва да бъде включен в националните ангажименти, за да помогне за смекчаване на климатичната криза, заяви заместник-генералният директор на ФАО Мария Хелена Семедо.

По думите на изпълнителния директор на Глобалната млечна платформа Доналд Мур, животновъдният сектор осигурява жизненоважно хранене и поминък за повече от един милиард души по света, а информацията в този доклад демонстрира как правителствата и индустрията могат да работят заедно за решения за климата.

Към мнението му се присъедини и Хейдън Монтгомъри, специален представител на Глобалния изследователски алианс, който смята, че освен всичко докладът подчертава необходимостта от преодоляване на критичните пропуски в данните и изграждане на капацитет по-специално в страните с ниски и средни доходи. Правителствата и секторът трябва да подкрепят дългосрочните инвестиции в научни изследвания и да създадат благоприятна среда за политиките и програмите за здравето на животните, за да реализират пълния си потенциал, добави Монтгомъри.

Според доклада, е важно също да се възприеме системна перспектива и да се разберат двигателите на емисиите по веригата на доставки.

ФАО счита здравето на животните за жизненоважно за устойчивото животновъдство. Животинските продукти не само представляват източник на висококачествена храна, но също така са източник на доходи за множество дребни фермери и собственици на животни, като допринасят значително за поминъка и брутния вътрешен продукт в много развиващи се страни.

БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *