Търновци се включиха в открита работилница за фотограми чрез цианотопия
Поредна работилница за фотограми се проведе в старата столица. Десетки, жeлаещи да научат техниката цианотопия, дойдоха, за да пробват нестандартното занимание с художничката Илза Христова.

Тя представлява стар фотографски процес, който се е използвал за копиране на чертежи, открит е през 1842 година, наричат го „бабата на ксерокса“. Върху лист хартия със съдържание на памук се намазват специални химикали от безвредни железни соли. Те се разтварят във вода и се смесват, като по този начин стават фоточувствителни към ултравиолетовия спектър. Затова техниката се прилага само на слънце. Листите обаче се мажат на тъмно и се излагат на светлина едва когато върху тях се наредят предварително подготвени негативи или листа от различни растения. Там, където има засенчена част, се появява бяло изображение.

„Този процес е известен преди фотографията. Той е случайно откритие на британска художничка. Покрай изследванията на баща си тя прави опит да съхрани информация за папратите, над които той работи“, разказа Илза Христова.
След като е постигнато желаното изображение, следват още няколко процеса. В съд с половин литър чиста вода се слагат по 5 мл амоняк и кислородна вода. Именно този разтвор премахва химикала от хартията, който вече си е свършил работата. След това листът се потапя в разтвор от вода с танин и кафе, за да се тонира.
След като научиха подробностите за техниката, великотърновци имаха възможност да създадат свое собствено изображение с помощта на цветя, листа, пясък, миди и други природни елементи.
Михаил МИХАЛЕВ