Водещи новиниСъдби

Славеят от Първомайци покорява сцена след сцена

14-годишният Александър Денев от малък живее с магията на народните песни

 

ЕДВА НА 14 ГОДИНИ, АЛЕКСАНДЪР ДЕНЕВ ВЕЧЕ ПОКОРЯВА СЦЕНИТЕ НА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА ПЕСЕН И ЖИВЕЕ С МАГИЯТА НА РОДНИЯ ФОЛКЛОР. Младият изпълнител печели награди от различни фестивали и е една от младите надежди на България.

Александър е роден в Горна Оряховица през 2007 година. До началото на трети клас не е мислил, че може да се влюби в музиката, камо ли в народната. Имал увлечения към театъра, но на едно прослушване се оказало, че пеенето е истинската му сила. Талантът му на певец бил открит от Веселина Кожухарова, която запалила страстта му към пеенето. Тогава се основава и детската вокална група „Чичопей“ към читалище „Иван Вазов“ в Първомайци. Така музиката става неизменна част от живота на младия изпълнител.

Александър е убеден, че нашенския фолклор е уникален

Започва да свири на пиано, ходи на уроци по солфеж. Под ръководството на Вяра Денчева младият Александър участва в десетки конкурси. Излиза на фестивална сцена над 50 пъти и печели десетки награди.

„Ако съм успял да ги вдигна на крака, да се хванат за хоро или ако съм видял сълзите в очите им, когато съм пял песен като „Заблеяло ми агънце”, значи съм дал най-доброто от себе си и това е наградата за мен, споделя младият изпълнител.

За него българската народна песен е магия. Твърди, че няма друга като нея по света, защото зарежда човека с положителна енергия, успокоява и вдъхновява. Неравноделните ритми помагат на духа и тялото да се лекуват от болките на ежедневието ни. Нужно е не само да я слушаме, а и да я учим, пеем, съхраняваме, предаваме на тези след нас, разказва Александър.

На фестивала „Фолклорен извор“ в с. Царевец

МЛАДИЯТ ИЗПЪЛНИТЕЛ Е ОБНАДЕЖДЕН, ЗАЩОТО ВСЕ ПОВЕЧЕ МЛАДИ ХОРА СЕ ЗАНИМАВАТ С БЪЛГАРСКА НАРОДНА МУЗИКА ВЪВ ВСИЧКИТЕ Й ФОРМИ – песен, инструментал, танц и обичаи. Александър е чувал, че колкото по-труден е животът на хората, толкова повече те се обръщат към традициите и националния фолклор.

„В тези трудни времена, в които живеем, може би е нормално все повече хората да се обръщат към народното, но българинът е горд и достоен човек и едва ли само трудностите в живота го карат да обича фолклора. Българската народна песен е на повече от 1000 години, тя е живяла в сърцата на дедите ни и всички сме закърмени с нея. Затова и няма как да я забравим или да се откажем от нея. Заложена е в гените ни и така ще бъде, докато я има България и българите“, разказва Александър Денев.

Младият любимец на публиката е благодарен, че има възможността да живее на село и да се наслаждава на свободния от градски шум и суета живот. По думите му фолклорът ни учи и как да живеем в синхрон с природата и да обичаме.

Александър Денев се чувства свободен и горд, когато пее

ТРУДНИ ЗА НЕГО БИЛИ ГОДИНИТЕ НА ПАНДЕМИЯТА, НО ТОЙ СЕ СПРАВИЛ БЛАГОДАРЕНИЕ НА ПЕДАГОЖКАТА СИ ВЯРА ДЕНЧЕВА. За кратко време тя успяла да му покаже, че има талант. Помагала му за онлайн конкурсите, когато вирусът затворил всички сцени. Там разбрал, че може да учи бързо и да се справя и да пее песни, които са различни от северняшките.

„Точно тогава видях колко отдадена на работата си е моята педагожка и как върши всичко с любов, една от репетициите ни проведохме на поляните край Петропавловския манастир, берейки диви ягоди. Тогава именно реших, че ще продължа по нейния път. Ще уча музика, ще завърша за преподавател и ще обучавам децата точно като нея. Записах се и бях приет в паралелка по изкуствата с профил музика с класен ръководител Стефан Печикамъков, който също е изключително отдаден на българския фолклор. За една учебна година той успя да покаже на мен и съучениците ми богатството, с което българите разполагаме в лицето на народната песен и инструменти“, разказва Александър.

Днес той продължава да се развива като певец, но вече се замисля и да си избере народен инструмент, на който да се научи да свири. Дори ваканцията си прекарва в обучение, което за него е много полезно. Част е от едноседмичен майсторски клас при проф. д-р Светла Калудова – Станилова, която е една от най-добрите преподаватели в България. Горд и щастлив е, че е приет в нейния летен клас и е изключително благодарен на Фондация „Ген. Протогеров”.

Младият изпълнител е щастлив, че има възможността да живее на село

„В днешните трудни времена никак не съм сигурен как се виждам след 10 години, но силно се надявам да е свързано с народното пеене, с преподаването и с разпространяването и съхраняването на българския фолклор. В света само в България и съседните ни балкански страни има неравноделен такт, а 7/8 такт има само при нас. Неравноделният ритъм има огромно влияние. Слушането на песни в неравномерен ритъм помагат на сърцето да функционира правилно, а това го има само България. Уникалността на българският фолклор е световно признат“, завършва разказа си младият изпълнител.

Михаил МИХАЛЕВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *