Водещи новиниЗдраве

Нефрологът д-р Стефан Илчев: „Бъбреците боледуват тихо“

„Борба“ възстановява своята здравна рубрика „Час при доктора“, в която ще ви срещаме със специалисти от различни области на медицината. В специализираната страница ще научавате както регионални, така и световни здравни новини, тенденции в здравеопазването и технологиите, съвети за здраве и профилактика и мн. др. Имате възможност да задавате конкретни въпроси, които ще бъдат отправени към медици от съответната област, и техните отговори ще бъдат публикувани. Запитвания, предложения и идеи може да изпращате на имейл georgieva.1991@gmail.com


Д-р Стефан Илчев

Д-р Стефан Илчев от 2017 г. е част от екипа на Отделението по нефрология и диализно лечение в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ и ДКЦ на областната клиника. Той е родом от Плевен, където завършва медицина. Има две специалности – „Вътрешни болести“ и „Нефрология“. Неговият професионален път започва от районната болница в Бяла Слатина, преминава през Спешно отделение към УМБАЛ „Д-р Георги Странски“, Клиниката по нефрология и трансплантация към Александровска болница и МБАЛ „Свети Пантелеймон“ в Плевен.

Медикът обяснява, че за да се радваме на добро здраве, трябва да обръщаме специално внимание на бъбреците, тъй като те са в пряка връзка с всички останали органи в организма. Отговорни са за филтрирането и извеждането на отпадните продукти от метаболизма, излишната вода и токсични за тялото вещества. Бъбреците регулират нивата на pH и баланса на солите, произвеждат хормони, свързани с образуването на нови червени кръвни клетки, поддържането на кръвното налягане и здравето на костите.

По думите му не бива да пренебрегваме профилактичните прегледи при нефролог, защото органите на отделителната системата обикновено боледуват тихо и безсимптомно. За да бъде в полза на пациентите, той организира безплатни консултации на 8 септември от 9:00 до 12:00 ч. в ДКЦ „Д-р Стефан Черкезов“. Необходимо е предварително записване на телефон 062/643 859 или 0884 929 198. Пациентите следва да носят стари медицински документи – епикризи, изследвания и др.

„Честотата на хроничното бъбречно заболяване в България е 13%. Обикновено протича без симптоми или ако има такива, не им се обръща внимание и пациентите неусетно достигат до напредналите и крайните степени, когато са налице неговите усложнения. Основните причини за него са артериалната хипертония и захарният диабет“, посочи д-р Илчев.

Уточни, че главната цел на инициативата му в началото на септември е ранното откриване на състоянието, лечение на предразполагащите причини и профилактика на усложненията.

„Трябва да се внимава с приема на лекарства, сол, недостатъчната консумация на вода и прекомерната употреба на алкохол. Неглижирането на болките в кръста е в огромна вреда за пациентите“, коментира специалистът.

Категоричен е, че когато бъбречните заболявания бъдат диагностицирани в ранен стадий, възможностите за тяхното повлияване и излекуване са много големи. Ако обаче пациентът потърси медицинска помощ със закъснение, хроничните бъбречни заболявания могат да доведат до редица усложнения – анемия, костни и сърдечносъдови увреждания и дори фатален край.

Медикът допълни, че хроничните бъбречни заболявания са едни от най-скъпоструващите за лечение и едни от най-силно инвалидизиращите болести. Това прави пропуските в профилактиката наистина твърде скъпи както за общественото здравеопазване, така и за самия пациент. Хората забравят да посещават личния си лекар веднъж годишно за изследване на бъбречната функция, а много лекари нямат навика да изискват това от пациентите си. Според д-р Илчев липсата на скрининг би следвало да е повод за изготвянето и прилагането на национални програми, образоващи пациентите, а и лекарите по темата за профилактиката на хроничните бъбречни заболявания.

Галина ГЕОРГИЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *