Търновската психоложка Анета Мишева безвъзмездно подкрепи и изслуша бедстващите от потопа в Карловско
Тя прекара три дни на терен и ще се върне за консултации отново след месец и половина
СВОЯТА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ПРОФЕСИОНАЛНА ПОМОЩ ПРЕДОСТАВИ НА ЗАСЕГНАТИТЕ ОТ ВОДНИЯ АД В КАРЛОВСКО ТЪРНОВСКАТА ПСИХОЛОЖКА АНЕТА МИШЕВА. Тя бе единственият представител на гилдията от областта, отишъл на мястото на бедствието, за да подкрепи загубилите домовете си. Специалистката прекара времето от 23 до 25 септември в селата Каравелово и Богдан и планира още едно посещение след месец и половина.
Мишева сподели, че е потресена от случилото се в Подбалканския регион и наблюдавала с интерес телевизионните репортажи от мястото. Дала си сметка, че може да е полезна на бедстващите със своите компетенции и не се поколебала да помогне.
„Всеки от нас, като човек, изпитва инстинкт да даде своята подкрепа на нуждаещи се. Аз съм подготвена, като специалист, да бъда в полза чрез психологична кризисна интервенция. Не бях работила на терен до момента с хора, пострадали от бедствия. Дадох си сметка, че мога да бъда полезна, но не с лопатата, защото нямам сили за това“, аргументира предприетата инициатива тя.
Обадила се в Община Карлово, за да представи своето желание и да попита дали имат нужда от доброволци като нея. Обяснили й, че най-нуждаещи са хората в селата Каравелово и Богдан. Дали й координатите на кметовете и тя уговорила с тях посещението си.

„Заварих апокалиптична картина. Никога не съм си представяла, че може да съществува такова нещо. Огромни планини от кал, изкоренени дървета, унищожена покъщнина, затлачени автомобили. За един психотерапевт е много важно усещането на терен. Моето усещане не беше страх, а сигурност от военните и тежката техника. Бедствието е преминало и много хора са впрегнати в това да се справят с последствията“, разказа Мишева.
Работила с около 15 души, предимно жени. Към тях ги насочил личният лекар, обслужващ в двете населени места. Обясни, че въпреки ужаса тези хора не били паднали духом. Предприела т.нар. „психологична кризисна интервенция“, която е много по-различна от всички останали консултации. При нея на първо място се работи с емоцията.
„Първата фаза на емоцията тук бе шокът. Тя беше преминала при всички. Втората фаза – подкрепа на емоцията. Работи се с въпроси от рода на: „Разкажи какво се случи и какво беше това за теб?“. Интересното е, че всички разказваха колко много труд и средства са вложили в техните домове, дворове, градинки и животни, и как водата е отнесла всичко това. Актуалните емоции, които открих у тях, бяха гняв и страх. Загубата е огромна, но за щастие, няма човешки жертви. Споделиха, че трагедията не е отнела животи, тъй като бедствието е връхлетяло в светлата част на денонощието, но ако е било през нощта, щяло да е фатално за много хора“, сподели психоложката.
Допълни, че третият етап на интервенцията е уточняване на това от какво имат нужда бедстващите, за да се справят и да продължат напред. Никой от тях обаче не назовал нещо материално. Изтъкнали единствено че искат спокойствие и разбиране, за да се върнат към нормалното ежедневие.
Мишева заяви, че за бедстващите предстоят много трудности в психологичен план. Те са обусловени от факта, че ще изкарат тежка зима извън домовете си и отвъд обичайния ритъм на живот.
„Това ще рефлектира върху здравето им. Някои хора споделиха, че вече имат повишено кръвно налягане, сърцебиене, безсъние и т.н. Моето впечатление е, че са корави хора, които не са водили лесен живот и са свикнали да се справят с трудности. И с това ще се справят“, допълни тя.
Галина ГЕОРГИЕВА
Снимка: авторката