IT педагози от региона се обучаваха в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН)
От 18 до 24 септември се проведе обучение в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) в Женева по Национална учителска програма за квалификация на инженери и IT специалисти педагози „Мотивирани учители и квалификация“. В него чрез подбор се включиха 30 учители от цялата страна – преподаватели по информационни технологии, информатика и различни технически дисциплини. Великотърновска област представиха д-р Ивайло Петков от СУ „Цветан Радославов“ в Свищов и инж. Светослав Михайлов от СУ „Иван Николов Момчилов“ в Елена, ръководители на направление „Информационни и комуникационни технологии“ в двете училища.
Чрез участието си в работилници, демонстрации, лекции и социални събития педагозите успяха да се докоснат до най-новите технологии в световния научен център и новостите в науката и техниката. Обученията се водеха от български учени, доказани в сферата на физиката и IT технологиите. Посещения бяха предвидени в три от детекторите на големия адронен колайдер – ATLAS, ALICE и CMS, фабриката за антиматерия и забавителя ELENA, контролния и компютърен център на ЦЕРН. Участието на двамата учители в курсовете ще допринесе за мотивиране на подрастващите, които обучават, като им предават знанията си в най-новите достижения в областта на природните науки, инженерните разработки и информационните технологии, както и да подготвят бъдещото поколение физици, изследователи, инженери и учители. Програмата насърчава любознателността и креативността както на преподавателите, така и на техните възпитаници.
За участието си в престижното обучение в центъра на Европа учителите споделиха:
„Беше вълшебно, различно и неописуемо изживяване, приключение в света на съвременната наука. С помощта на всички български учени се потопихме в реалната физика, роботика, IT технологии. Всичко, което видяхме и научихме в ЦЕРН, не може да се опише с думи, то трябва да се преживее (особено когато си на почти 100 метра под земята, в детектора CMS). Благодаря на СУ „Цветан Радославов“ за предоставената възможност да бъда част от обучението“, сподели Ивайло Петков.
„Посещението в ЦЕРН беше и пътуване назад във времето, защото имах възможност да видя къде се е намирал кабинетът на Тим Бърнърс-Лий и първият web сървър, направен от него. Посетихме ускорители за частици, които са построени преди повече от 20 – 30 години и продължават да работят и да използват начално ускорение на протони. С това посещение в ЦЕРН аз реализирах една от своите мечти“, каза и Светослав Михайлов.
Мария СИМЕОНОВА