Общество

Връчиха отличия на заслужили служители от Държавния архив във Велико Търново

Представиха изложба по случай 70 години от основаването на институцията

ВИДНИ СЛУЖИТЕЛИ НА ДЪРЖАВНИЯ АРХИВ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО БЯХА НАГРАДЕНИ ЗА ПРИНОС В ОПАЗВАНЕТО И ПОПУЛЯРИЗИРАНЕТО НА АРХИВНОТО НАСЛЕДСТВО. Грамотите им бяха връчени лично от председателя на Държавната агенция „Архиви“ доц. Михаил Груев. Отличени бяха дългогодишните служители Юлия Денчева, Нушка Събева, доц. Юлия Симеонова, д-р Веселин Горанчев и Евгени Малев. Със своя принос те са допринесли за утвърждаването на институцията и нейното развитие.

Exif_JPEG_420

Дочка Михова, Калоян Трифонов, Цветка Бекова, Нели Табакова, Марияна Петкова и Мирослав Тошев пък бяха наградени за дарени документи с историческа стойност.

Церемонията се състоя във фоайето на Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“, където беше представена изложба по случай 70 години от основаването на Държавния архив. На 28 платна бяха представени най-ценните документи, които се съхраняват във всички регионални поделения в страната. Постерната изложба е озаглавена „Съкровищата на държавния архив“ и беше открита от директора на библиотеката доц. Калина Иванова и директорът на архива във Велико Търново Боряна Маринова.

СЪХРАНЕНИТЕ ДОКУМЕНТИ В ДЪРЖАВНИЯ АРХИВ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО СА 228 528 ЕДИНИЦИ. ОТ ТЯХ 14 СА УНИКАЛНИ ДОКУМЕНТИ, а особено ценни са 36. Интересен факт е, че фондовата наличност е с дължина повече от два линейни километра.

„Документите представляват неразделна част от архивното богатство на всяка една страна. Тук се съхраняват 3724 лични и учрежденски фондове. Приетите от бившия партиен архив са 944. Високите технологии дават нови възможности за развитие в архивното дело. Дигитализацията е безспорен факт. Това е направено за 2819 обекта, които са под формата на 12 808 образа. Процесът, за съжаление, е бавен, но е ежегоден и постоянен. Извършва се с ограничен човешки ресурс“, сподели Боряна Маринова.

Присъстващите бяха поздравени и от доцент Михаил Груев. Той подчерта, че в изложбата са включени ценни документи, пазени именно във фонда на архивите във Велико Търново. Сред тях са едно от писмата на Левски до Христо Иванов-Големия с данни за получена от отец Матей Преображенски парична сума и с указания за предстоящото му идване в Търново от април 1872 г., дневникът на Ботевата чета, Възкресен октоих, открит в Килифаревския манастир, с датировка от 1492 г., както и Поп-Главчовият препис на „История Славянобългарская“ от 1809 г.

„За мен е висока чест да участвам в откриването на изложбата. С нея се опитваме да представим най-значимите документи, свързани с началото на българската държавност и нашата национална идентичност. С тях искаме да покажем значимостта на нашата институция за опазването на документалната памет на нацията“, сподели доц. Груев.

Поздрав към всички отправиха още заместник областният управител Петя Райкова и заместник-кметът проф. Георги Камарашев. Откриването на изложбата беше съпътствано с музикална програма, представена от учениците от СУ „Емилиян Станев“.

Началото на архивното дело във Велико Търново се поставя през април 1952 година. Най-ранният документ, представен в изложбата, е от времето на Великите географски открития, а едни от най-късните документи във фонда ще бъдат от изборите през последните месеци.

Михаил МИХАЛЕВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *